Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa zapowiedzieli nałożenie kolejnych sankcji na Wenezuelę, nie ukrywając, że ich celem jest osłabienie obecnego prezydenta i wzmocnienie jego rywala.

Sekretarz skarbu USA Steve Mnuchin zapowiedział nałożenie sankcji na wenezuelski, państwowy koncern naftowy PDVSA. Polityk stwierdził, że nowe sankcje mają być wymierzone w tych, którzy są „odpowiedzialni za tragiczny upadek Wenezueli”, jak cytuje brytyjski dzienni „The Guardian”. Mnuchin nie ukrywał też, ze działania władz USA mają wzmocnić lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido, który w środę ogłosił się „tymczasowym prezydentem” południowoamerykańskiego państwa.

O sankcjach mówił też doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Zapowiedział, że będą one oznaczać zamrożenie środków finansowych PDVSA w amerykańskich bankach, których łączna wartość to 7 mld dolarów. Dodatkowe straty to zablokowanie kontraktów na eksport ropy w przyszłym roku, które mogłyby dostarczyć wenezuelskiemu koncernowi nawet 11 mld dol. USA były do tej pory największym importerem wenezuelskiej ropy, kupującym 500 tys. baryłek dziennie.

Choć Bolton uzasadniał amerykańską politykę wobec Wenezueli walką o „demokrację i dobrobyt” to przyznał jednak, że dążenie do obalenia obecnego prezydenta Nicolasa Maduro ma także tło geopolityczne. „Autorytarny reżim Chaveza i Maduro pozwolił na penetrację przeciwników Stanów Zjednoczonych, nie tylko Kubie” – powiedział Bolton. Nawiązywał prawdopodobnie do współpracy ekonomicznej i wojskowej jaką Maduro nawiązał z Rosją.

Rosyjska agencja informacyjna TASS przytacza słowa Boltona, który powołując się na anonimowe źródła w Wenezueli twierdzi, że część tamtejszej generalicji podjęła już rozmowy z opozycją. Bolton poinformował też, że wiceprezydent USA Mike Pence rozmawiał z Juanem Guaido kilkukrotnie, w tym raz na dzień przed tym wenezuelski opozycjonista gdy ogłosił się tymczasowym prezydentem, zostając natychmiast uznanym w tej roli przez Waszyngton.

theguerdian.com/tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz