Socjaldemokratyczna Partia Niemiec jeszcze nigdy nie była tak słaba. Najnowszy sondaż wskazuje, że nawet Zieloni mają już większe poparcie niż SPD.

Strona Europe Elect na Twitterze podała wyniki najnowszego sondażu zrealizowanego w Niemczech przez pracownię Civey, który dowodzi poważnych problemów najstarszej niemieckiej partii politycznej – Socjaldemokratycznej Partii Niemiec.

Największe poparcie zebrała w sondażu koalicja partii Angeli Merkel Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), którą oparło 26% respondentów. Oznacza to spadek poparcia o 1 punkt procentowy i oznacza też bardzo słaby wynik jednego z niegdyś dwóch głównych podmiotów niemieckiej sceny politycznej.

Na drugim miejscu znalazła się antyimigracyjna i eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD), którą poparło 17% pytanych. Oznacza to stabilizację silnej pozycji kluczowej konkurencji dla CDU-CSU. Taką samą proporcję poparcia otrzymali jednak także lewicowi Zieloni, dla których oznacza to wzrost poparcia o 1 punkt procentowy. Konkurencja na lewicy okazuje się dla niegdysiejszej głównej partii lewicowej jeszcze bardziej uciążliwa niż konkurencja z prawa dla CDU-CSU. Po raz pierwszy bowiem SPD okazała się słabsza od Zielonych i zajęła dopiero czwartą pozycję w sondażu z poparciem 16% badanych, co oznacza stratę jednego punktu procentowego poparcia. SPD to najstarsza niemiecka partia polityczna, założona pierwotnie w 1863. Przez całe dekady pozostawał wiodącą partią w niemieckim systemie politycznym.

Stabilną pozycję zachowuje radykalna Lewica z 10% poparcia. Tuż za nią znalazła się liberalna Wolna Partia Demorkatyczna, na którą głosować chciało 9% respondentów.

Sondaż Civey został przeprowadzony w dniach 30 września-7 października na próbie 11 895 osób.

Czytaj także: W Niemczech rozbito gang powiązany z tureckimi politykami

twitter.com/EuropeElects/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply