W porównaniu z 2013 rokiem w polskim społeczeństwie nastąpił bardzo duży wzrost odsetka osób przeciwnych obecności Ukraińców w różnych obszarach życia społecznego. – wynika z sondażu GfK Polonia przeprowadzonego w kwietniu br. dla Instytutu Spraw Publicznych. O wynikach sondażu ISP poinformował na swojej stronie internetowej.

W sondażu ankietowani wypowiadali się, w jakich rolach społecznych akceptują cudzoziemców – Francuzów, Niemców, Włochów i Ukraińców. Ci ostatni wypadli w tym zestawieniu najgorzej.

Jako mieszkańców kraju Ukraińców akceptuje 74 proc. Polaków, jako bezpośredniego sąsiada – 73 proc. Ukrainiec – kolega z pracy cieszyłby się akceptacją 72 proc. Polaków. 71 proc. ankietowanych zaakceptowałoby Ukraińca jako przyjaciela, 64 proc. jako zięcia/synową, 60 proc. jako szefa firmy a 58 proc. jako bezpośredniego przełożonego. 20 proc. nie akceptuje Ukraińców w roli sąsiadów lub kolegów z pracy, 19 proc. jako mieszkańców, 21 proc. jako przyjaciół, 24 proc.jako zięcia lub synową. 31 proc. ankietowanych nie chciałoby Ukraińca jako szefa firmy, 33 proc. jako bezpośredniego przełożonego i aż 36 proc. jako radnego.

Jak zauważyli autorzy badania, Polacy stosunkowo rzadziej akceptują Ukraińców w rolach zakładających relacje podporządkowania, takie jak szef firmy, bezpośredni przełożony czy radny.

Badanie wykazało także, że od 2013 roku nastąpił znaczny spadek akceptacji dla Ukraińców w różnych sferach życia i bardzo duży wzrost odsetka osób przeciwnych ich obecności w tychże obszarach – zmiany te wynosiły około 20 proc. dla każdego z pytań na niekorzyść Ukraińców. Mimo to osoby deklarujące akceptację wciąż dominują i ich odsetek jest wyższy o ponad 30 pkt. procentowych wobec poziomu z 2000 roku. Zdaniem autorów badania wiąże się to z pogorszeniem relacji pomiędzy Polską a Ukrainą na gruncie historycznym, „antyukraińską retoryką niektórych polityków” i masową emigracją zarobkową Ukraińców do Polski.

Według autorów badania opinie Polaków w dość niewielkim stopniu zależały od preferencji partyjnych, jednak zwolennicy PO stosunkowo częściej niż inni pozytywnie postrzegali Ukraińca jako szefa firmy (73%) czy zięcia lub synową (74%). Wiek, miejsce zamieszkania, dochód i wykształcenie nie miały znacznego wpływu na poziom akceptacji Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone w Polsce przez GfK Polonia w okresie 5-12. kwietnia 2018 na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków powyżej 15 roku życia.

CZYTAJ TAKŻE: Mocno spadła sympatia Polaków do innych narodów [SONDAŻ]

Kresy.pl / isp.org.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Polskie społeczeństwo jest w rozkroku,z jednej strony banderowskie bestialskie banderowskie mordy Polaków na Wołyniu,w Galicji i Małopolsce,z drugiej zaś strony te gesty polskojęzycznych zdrajców polskości potrzebne wobec zdradzieckiego zbrodniczego skundlenia.Jak tylko to możliwe propagandowo ocieplamy wizerunek potomków zbrodniczego,morderczego,bestialskiego wobec Lachów,ich dzieci,ciężarnych niewiast,starców,banderowskiego ukraińskiego zwyrodnienia-zapominamy o rezaniu brzuchów ciężarnych polskich niewiast,o polskich niemowlakach i dzieciach krzyżowanych na wrotach stodół,nabijanych na sztachety płotów,przywiązywanych drutem kolczastym do pni drzew itp i setkach innych bestialskich ukraińskich metod znęcania się nad znienawidzonymi Polakami.Banderyzm ukraiński cieszy się z polskiej naiwności o niewinności zbrodniczych rezunów ,oraz z debilizmu tych Lachów,którym taka antypolska opcja odpowiada.Tylko jeden wniosek wypada:polskojęzyczni rządzący i politykierzy to w aspekcie ukraińskiego banderyzmu i naziszowinizmu to polskości gigantyczna zdrada!

    • Gaetano
      Gaetano :

      @zefir W pełni się zgadzam. Dyletanctwo i krótkowzroczność wielu wprost poraża swoim zasięgiem. Ale bierze się to z szeregu zaniedbań i świadomych, celowych działań, z których na pierwszym miejscu jest polityka historyczna, obecnie w jeszcze większym stopniu niż dotychczas podporządkowana interesom antypolskich kanalii.

  2. Gaetano
    Gaetano :

    Badanie przeprowadzono “na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków powyżej 15 roku życia”. 15-16 letni Polak niewątpliwie jest w pełni świadomy. Oczywiście nie ma najmniejszego powodu, aby podawać w wątpliwość rzetelność takiego “badania”.