Badanie stosunku Polaków do innych narodów wykazało znaczny spadek sympatii praktycznie wobec wszystkich nacji.

Włosi, Czesi, Amerykanie i Anglicy cieszą się największą sympatią Polaków, a Rosjanie, Romowie i Arabowie najmniejszą – wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek przez CBOS. Wyniki badania pokazują także znaczny spadek sympatii Polaków do innych narodów w porównaniu z poprzednim rokiem.Najbardziej lubianych Włochów i Czechów darzy sympatią 44 proc. ankietowanych. Nie lubi ich tylko 14 proc. poddanych badaniu. Tuż za nimi są Amerykanie i Anglicy, których lubi 43 proc. Polaków.

Tylko co dziesiąty Polak lubi Arabów. Niechęć do nich czuje aż 62 proc. ankietowanych. Podobny stosunek ankietowani mieli do Romów (sympatia na poziomie 12 proc. a niechęć – 59 proc.).

Litwinów lubi 28 proc. ankietowanych, Łotyszy – 35 proc., Ukraińców – 24 proc., Białorusinów – 21 proc., a Rosjan 18 proc.

Wyniki sondażu wskazują na znaczny spadek sympatii Polaków do innych narodów. W porównaniu z badaniem CBOS sprzed roku wskaźniki sympatii są niższe z reguły o kilkanaście procent. Najwięcej stracili Białorusini i Niemcy – po 16 proc., Francuzi i Czesi (po 15 proc.) a także Węgrzy i Litwini (spadek o 14 proc.). Ukraińców lubi o 12 proc. Polaków mniej a Rosjan o 13 proc.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–8 lutego 2018 roku na liczącej 1057 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Większość Polaków przeciw przyjmowaniu uchodźców

Kresy.pl / CBOS

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7 :

    Pomimo ogromnej antyrosyjskiej propagandy niechęć do Rosji zwiększyła się tylko o 13 % a z drugiej strony pomimo promowania „braterskiej przyjaźni” z upaina niechęć wzrosła o 12%. Ponieważ sondaż robił CBOS(rzadowy) to te 24% dla żydów i ukrów można smiało włożyć miedzy bajki.