W rozmowie na antenie Radia Wnet ukraiński dziennikarz i szef ukraińskiej części Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa Witalij Portnikow mówił, że Ukraińcy przyjeżdżając do Polski w miejsce polskich emigrantów przyczyniają się do odbudowy wielonarodowej Rzeczpospolitej według wizji Piłsudskiego. Twierdził też, że podnoszenie przez Polskę kwestii historycznych to populizm polskiej prawicy przyciągający elektorat idiotów.

W środę gościem Radia Wnet był Witalij Portnikow, liberalny ukraiński dziennikarz i szef ukraińskiej części Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. W rozmowie z Krzysztofem Skowrońskim Portnikow twierdził, że obecna sytuacja na Ukrainie to niejako „ratunek dla Polski”.

– Moim zdaniem niektórzy Polacy do Polski już nie wrócą, a jak będzie konflikt Polski z UE, jak sytuacja gospodarcza w Polsce nie będzie już taka dobra jak dziś, to inni Polacy też wyjadą. (…) A do Polski przyjadą oczywiście Ukraińcy – twierdził ukraiński dziennikarz.

W kontekście skali napływu Ukraińców do Polski, Portnikow przyrównał sytuację np. w Warszawie czy Krakowie do Monachium z lat 90. XX wieku, gdy jadąc tam nie trzeba było znać języka niemieckiego, bo było tam tylu imigrantów z Chorwacji, że spokojnie można było się porozumieć po chorwacku. Jego zdaniem, teraz w polskich miastach podobnie jest z językiem ukraińskim czy rosyjskim.

Portnikow twierdził, że w takiej sytuacji ważne są kwestie dotyczące rynku pracy, a nie przeszłości: – Teraz realne nie są kwestie historyczne, kto był ludobójcą, czy UPA, czy AK, tylko wspólny rynek pracy, który jest ratunkiem dla polskiej gospodarki. Ukraina jest prawdziwym ratunkiem.

Skowroński zwrócił uwagę, że dla dobra wzajemnych stosunków w sprawach historycznych trzeba nazwać wszystko po imieniu, bo inaczej tych związków nie będzie. – Nie! To jest iluzja! – obruszył się ukraiński dziennikarz. – To jest zwykła iluzja polskiej prawicy.

Przeczytaj: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa: ulica Szuchewycza w Kijowie to nie nasza sprawa

Portnikow lansował tezę, jakoby Polska i Ukraina po upadku ZSRR to zupełnie nowe kraje i narody polityczne, nie mające nic wspólnego z sytuacją sprzed czasów sowieckich, więc „liczy się to, co jest dzisiaj”. – A wszystkie rozmowy historyczne to rozmowy populistów dla populistycznego elektoratu – dodając, później z uśmiechem, że „emocje mogą być idiotyczne”. Zaznaczył, że nazywa populizmem i idiotyzmem „wykorzystywanie kwestii historycznych do mobilizowania elektoratu idiotów”. – To nazywam populizmem. Nie można mobilizować idiotów – mówił Portnikow, twierdząc, że efektem tego jest wyniesienie do władzy osób pokroju Adolfa Hitlera czy Benito Mussoliniego. – To nazizm, to taka ideologia, jaka już rozprzestrzenia się po Europie – mówił Ukrainiec, dodając, że społeczeństwie polskie powinno „dorosnąć”.

W dalszej części rozmowy Portnikow zarzucił stronie polskiej, że sama „chowa głowę w piasek” w kwestiach historycznych, m.in. w kwestii stosunku władz II RP do mniejszości narodowych czy w temacie II wojny światowej i ofiar po stronie ukraińskiej. Jego zdaniem, o kwestiach historycznych trzeba mówić „delikatnie i dyskretnie”, a Operacja Wisła została przeprowadzona przez komunistów„rękami Rosjan i rosyjskich bolszewików”.

Jednocześnie, Portnikow twierdzi, że obecnie „odradza się” wielonarodowa Rzeczpospolita:

– Polacy wyjeżdżają do innych krajów europejskich, nie chcieli mieszkać w swoim kraju, a przyjeżdżają Ukraińcy. Teraz to milion, będą dwa, będą trzy. I to nie będzie już Polska czasów Dmowskiego, tylko Polska według Piłsudskiego. Warto tę Polskę odbudować, bo to ciekawy eksperyment zmiany polskości, z kraju jednonarodowego na kraj wielonarodowy, wieloreligijny. (…) Tego nie buduje państwo polskie, ani ukraińskie – to się samo buduje, to budują ludzie.

– Dla Polski jest wybór: albo harmonizować się z Ukrainą, albo germanizować się w UE, jak jest teraz [śmiech] – powiedział Portnikow. Dodał, że od Ukrainy to też nie zależy, bo „to proces obiektywny”.

Przeczytaj także: Szef Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa: Ukraina nie musi przejmować się kaprysami Polski

W lutym ub. roku Portnikow mówił, że Polska powinna zrozumieć, że to Ukraina, a nie NATO broni polskiego bezpieczeństwa i chroni Polaków przed rosyjską agresją. Bronił też stosunku Ukraińców do OUN-UPA i stwierdził, że Polacy powinni to zrozumieć i „sobie z tym poradzić”.

Radio Wnet / Kresy.pl

22 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. MacGregor
  MacGregor :

  To nazizm, to taka ideologia, jaka już rozprzestrzenia się po Europie – mówił Ukrainiec, dodając, że społeczeństwie polskie powinno „dorosnąć”.

  – no trzeba być wyjątkowym bezczelem, by pochodząc z kraju gloryfikującego nazistów i ludobójców pouczac Polaków

  • JeszczePolska
   JeszczePolska :

   @MacGregor
   Właśnie tą bezczelnością i butą oraz zdradziecką postawą niektórych władz, sędziów itp nas poniżają, upokarzają, poniewierają i pokonują!
   Widzą, że Polacy nie są chronieni w swoim kraju,wręcz przeciwnie, że wypuszcza się ukraińskiego bandziora który grozi “drugim Wołyniem”,Polki wymyśla od k…rw, rozwala gościowi stoisko z kiełbaskami….. a prześladuje Polaka który nakleił nalepkę przeciwko UPA, czy Ojca który w POLSKIEJ szkole córki nie życzył sobie ukraińskiego sabatu !
   Finansuje się z naszych podatków kanalizację jeziora na Wołyniu i produkcję serka na Ukrainie????a nasi rolnicy musza się szarpać z ministerstwem żeby mogli godziwie żyć ze swojej ciężkiej pracy i muszą w tym celu organizować marsze na Warszawę….
   Nasz kraj chyba umiera!!
   Zza węgła czy wody sterują psychopaci!!

 2. ProPatria
  ProPatria :

  W chwili gdy pada hasło: stepowy “naukowiec”, “dziennikarz”, nie daj Boże “specjalista” podnosi mi się ciśnienie i mam odruch wymiotny, gdyż wiem, że będę zmuszony przebrnąć przez ocean bezkresnego imbecylizmu, kretynizmu, debilizmu cechującego dzicz. Tych popłuczyn pseudo-intelektualnych nawet nie sposób komentować, straciłem dość nerwów na przebrnięcie przez pozbawione jakiejkolwiek logiki wywody tego przygłupa. Więc pytam: co ten banderowski oszołom robi w moim kraju ??? Dlaczego kala swoim stepowym jestestwem (osobą tego nie nazywam) moją Ojczyznę ???

 3. vader213
  vader213 :

  my dziękujemy za taką “pomoc” w postaci UKRAIŃSKICH REZUNÓW MORDERCÓW RABUSI I GWAŁCICIELI nie macie wy ukraińskie insekty na to naszej zgody!!!!!!!!!!!!!!!!! a Skowroński okazał sie dzikim polonofobem że w ogóle rozmawial z tym ukraińskim nazistowskim faszystą

  • JeszczePolska
   JeszczePolska :

   @vader213
   Fiksacja podatkowa, zaduszanie firm daninami, powoduje że nasi nienażarci “byznesmeni” zatrudniają Ukraińców zamiast Polaków.Bo te wdzięczne spojrzenia ukraińskich roboli ich rajcują, a Polak nie całuje po rękach.
   Poza tym Ukrainiec będzie pracował w piątek i świątek, w niedziele, w święta!Polak chce pobyć z Rodziną.
   Ja tylko pytam CZY są robione w Polsce badania lekarskie Ukraińców do przedstawienia pracodawcy???Powinny być na koszt pracodawcy badania w kierunku gruźlicy, żółtaczki,HIV..conajmniej!!
   Poza tym tylko z tego co podają statystyki tylko 308 tysięcy Ukraińców płaci ZUS i podatki!!A pozostałe 1,5 mln NIE!

 4. zefir
  zefir :

  Ten Witalij Portnikow to banderowski propagandzista,ukraiński szowinista,który prowokacyjnie we współczesnej Polsce i Polakach same minusy,zaś w Ukrainie i Ukraińcach same plusy dostrzega.Ten dotknięty idiotyzmem banderowski zaprzaniec co inteligentnego mędrka zgrywa,stepowy cap i burak w swym debilnym myśleniu sam sobie zaprzecza.Tylko taki kretyn jak Portnikow nie docieka dlaczego Polacy do kwestii historycznych wracają.Ten stepowy geniusz nagannie o nazizmie w Europie się wypowiada,państwowo-prawnego i realizowanego w praktyce nazizmu na Ukrainie nie dostrzega.O Nato też negatywnie się wypowiada,rozpaczliwie tchórzliwą banderowską armię nad Nato stawia-taki to żartobliwy obrońca przed Rosjanami.Tylko dlaczego kacyki hunty na czele z sadykiem Poroszenko kierunek na Nato i UE do banderowskiej konstytucji wprowadzają? “Ukraina jest prawdziwym ratunkiem dla Polski”-to jest dopiero chorobliwa Portnikowa iluzja.Ta propagandowa banderowska łajza nie dostrzega,że to Polska jest ratunkiem dla milionów Ukraińców,którzy ze swej skażonej banderyzmem ojczyzny uciekają.

 5. Gaetano
  Gaetano :

  Słowotok tu zaprezentowany niezmiennie wywołuje obrzydzenie. To przykład jawnej, neobanderowskiej propagandy. Mantra, lansowana przez to stado, doskonale wpisuje się w przykazania ich manifestu z czerwca 1990 r.; przytoczenie tu AK to najbardziej dobitny model. U tego rzyga przejawia się autentyczne przekonanie o “ratowaniu” polskiej gospodarki przez motłoch, wraz z wielką dumą i radością spotęgowaną tym, że koncepcja państwa narodowego Romana Dmowskiego, która w pewnym sensie i w znacznej mierze była zrealizowana – paradoksalnie – przez PRL, z wolna ustępuje miejsca chorej idei Piłsudskiego – grabarza Polski. Neobanderowski Wernyhora już prorokuje, że Polacy wyjadą w milionach i już nie wrócą – o tym właśnie śni pieprzona swołocz.

  Samo zaproszenie kanalii do studia jest obrazą dla Polaka, ale po takich okazach jak ten, co to tak ładnie wymawia “r” – Skovrońskim, który dziarsko zdobył się na wątły protest, oczywiście nie ma się czego spodziewać.
  I jeszcze jedno, powtórzę, że niezbędna i potrzebna Operacja “Wisła”, została spartaczona. Należało się dogadać z Sowietami i odstawić zwyrodnialców pod granicę; ci wiedzieliby, co należy zrobić.

  • jwu
   jwu :

   @Gaetano Czy operacja Wisła była spartaczona ? Jestem innego zdania ,bo uważam ją za zemstę Stalina z za grobu.A jeżeli chodzi o tego “jegomościa”,to martwi mnie fakt ,że takie pierdoły wypowiada szef forum partnerstwa Polsko -ukraińskiego , a nie jakieś szowinista z Prawego sektora.I to w POLSKIM radiu.

 6. tagore
  tagore :

  Nie ma sensu się tymi wypowiedziami ekscytować, ten człowiek jest sztandarowym głosicielem idei budowy “ukraińskiego miru” gdzie dla Polski jest przewidziana marginalna rola pomiędzy Niemcami ,a Ukrainą. Gość lubi w ten sposób prowokować również w tekstach publikowanych na Ukrainie.

 7. 1000_szabel
  1000_szabel :

  Co za bezczelny typ. Już pomijając, że poucza potomek morderców w kraju, którego dotknęło to ludobójstwo, w dodatku z tym swoim bezczelnym uśmieszkiem. “Nie można mobilizować idiotów ” – mówi. A co jest robione na Upainie, jak nie mobilizacja idiotów? A ta prześmiewcza wypowiedź, że możemy albo germanizować się albo “harmonizować” z Upainą. Kto i po co w ogóle zaprasza tak bezczelnego typa do mediów? Z jakiej racji?
  Co do wielonarodowej Rzeczpospolitej… Owszem, była wielonarodowa, w złotych wiekach były z tego plusy. Potem jednak, zwł. w czasach II RP ta wielonarodowość mocno nam się odbiła czkawką, przez co do teraz liżemy rany. Wielonarodowej Rzeczpospolitej mówię stanowcze NIE. Co za bezczel z tego dziennikarzyny. I ktoś taki jeszcze jest członkiem Polsko-Upaińskiego Forum Partnerstwa. Już pomijam fakt, że owo forum nie ma racji bytu, dopóki to “państwo” za Sanem będzie utożsamiać się z prymitywnymi zbrodniarzami.

 8. vader213
  vader213 :

  Przepraszam pana Petra Poroszenkę, pana Igora Isajewa, pana Andrzeja Deszczycę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród litewski, za ich publiczne znieważenie w internecie z powodu przynależności narodowej a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne nawoływanie do przestępstwa na ich szkodę i publiczne pochwalanie przestępstwa. Przepraszam również panią Marię Przełomiec i panią Róże Thun za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, iż tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.