Rodzina Jacquesa Chiraca poinformowała w czwartek o śmierci tego dwukrotnego premiera i prezydenta Francji. Chirac miał 86 lat.

Chirac urodził się 1932 r. w Paryżu. Ukończył z dobrym wynikiem prestiżową, państwową uczelnię administracji ENA. W latach 50 XX wieku wziął udział na ochotnika w wojnie w Algierii, gdzie francuska armia próbowała powstrzymać powstanie niepodległego państwa arabskiego. Jako młody człowieka interesował się Francuską Partią Komunistyczną by wybrać jednak obóz gen. Charlesa de Gaule’a, który w 1959 r. powrócił na szczyty francuskiej polityki.

W wieku zaledwie 30 lat został szefem administracji premiera Georgesa Pompidou. Pozostał w administracji rządowej po 1968 r. kiedy to Pompidou podał się do dymisji. Rok wcześniej Chirac został po raz pierwszy parlamentarzystą. W 1972 r. wszedł do rządu obejmując tekę ministra rolnictwa.  Dzięki poparciu Valery’ego Giscarda d’Estaign w wyborach 1974 Chirac uzyskał po jego wyborze na prezydenta Francji nominację na premiera. Szybko jednak skonfliktował się z dawnym sprzymierzeńcem i w 1976 r. podał się do dymisji.

W 1977 r. Chirac został merem Paryża. Tocząc nadal swój konflikt z Giscardem d’Estaign wystawił swoją kandydaturę przeciw niemu w wyborach prezydenckich w 1981 r. przyczyniając się do zwycięstwa i długoletnich rządów socjalisty Francois Mitteranda. W 1986 r. gauliści wygrali wybory parlamentarne i Chirac mógł znów stanąć na czele rządu, jednak ponownie rządził tylko przez dwa lata.

Chirac przegrał z Mitterandem kolejne wybory prezydenckie w 1988 r., jednak w 1995 r. objął najwyższe stanowisko w państwie. Swój sukces powtórzył w 2002 r. kiedy to uzyskał w drugiej turze wyborów aż 82 proc. głosów, głównie dlatego, że jego nieoczekiwanym rywalem stał się szef Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen.

Za czasów swojej prezydentury Chirac popierał postępującą integrację europejską, choć w latach 80 zajmował raczej eurosceptyczne stanowisko i właśnie z takiej pozycji krytykował Giscarda d’Estaign. Jednocześnie starał się utrzymać w Unii Europejskiej dominującą pozycję Francji w sojuszu z Niemcami. Jako zwolennik samodzielnej roli Francji w polityce globalnej, Chirac utrzymywał dystans wobec USA co znalazło wyraz w jego zdecydowanym sprzeciwie wobec agresji Amerykanów na Irak w 2003 r. Chirac próbował przekonać do takiego stanowiska całą Unią Europejską i zareagował gwałtownie na poparcie jakiego w specjalnym liście Waszyngtonowi udzielili szefowie rządów ośmiu państw UE, w tym premier Polski, Leszek Miller. “Zmarnowali dobrą okazję, żeby siedzieć cicho” – skomentował wówczas Chirac.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2011 r. Chirac został skazany na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu za defraudację pieniędzy w czasach gdy był merem Paryża. Dokonywał wówczas z kasy miejskiej wypłat członkom swojej partii i ich krewnym za usługi, które nie zostały wykonane.

“Ujmujące, posągowe i wytrawne zwierzę polityczne” – tak postać Chiraca scharakteryzowała telewizja France24.

Czytaj także: Nie żyje Sigmund Jähn – pierwszy niemiecki kosmonauta

onet.pl/france24.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply