W sobotę, w wieku 82-lat zmarł Sigmund Jähn. Był pierwszym Niemcem, który poleciał w przestrzeń kosmiczną, wkrótce po Mirosławie Hermaszewskim.

Jähn poleciał w kosmos jako jedyny obywatel nieistniejącej już Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Urodził się w niewielkiej wsi w Saksonii. W 1955 r. został żołnierzem Sił Powietrznych Armii Ludowej NRD gdzie został pilotem myśliwca. W 1966 roku został skierowany na studia w radzieckiej Akademii Sił Powietrznych im. J. Gagarina w Moninie, którą ukończył 4 lata później. Wrócił do służby w sztabie lotnictwa NRD, ale w 1976 r. został zakwalifikowany do radzieckiego programu Interkosmos, który miał umożliwić loty w kosmos przedstawicielom innych państw komunistycznych, choć skorzystały z niego także Indie, Francja, Syria, Japonia, Wielka Brytania i Austria. Niemiec rozpoczął treningi w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą.

Jähn był trzecim obywatelem państwa innego niż ZSRR, które na pokładzie radzieckich maszyn mógł przebywać w przestrzeni kosmicznej. Uprzedzili go tylko obywatel Czechosłowacji, Vladimier Remek i Polak, Mirosław Hermaszewski. Swoją misję Jähn rozpoczął 26 sierpnia 1978 r. na pokładzie statku Sojuz 31 pod dowództwem radzieckiego kosmonauty Walerija Bykowskiego (zmarł w marcu bieżącego roku). Na stacji kosmicznej Salut 6 spędził 7 dni, 20 godzin i 49 minut, wykonując 124 okrążenia na orbicie ziemskiej. Na stacji przeprowadził badania z zakresu medycyny, biologii i fizyki.

Po odbyciu misji Jähn otrzymał odznaczenia Bohatera NRD i Bohatera ZSRR. Został też szefem centrum szkoleniowego dla enerdowskich kosmonautów jakie działało pod Moskwą. W NRD był powszechnie fetowany a jego imię nadawano szkołom. W 2001 r. na jego cześć nazwano również asteroidę. Uzyskał doktorat, specjalizując się w dziedzinie sondowania powierzchni ziemi. Po upadku NRD, już w RFN został konsultantem Niemieckiego Centrum Aerokosmicznego a także, od roku 1993, Europejskiej Agencji Kosmicznej. W 2002 r. przeszedł na emeryturę.

“Niemieckie loty kosmiczne straciły uznanego globalnie kosmonautę, naukowca i inżyniera” – powiedział szef Niemieckiego Centrum Aerokosmicznego,  Pascale Ehrenfreund.

Czytaj także: Indie chcą mieć własną stację kosmiczną

dw.de/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply