Prezydent USA Donald Trump wezwał w niedzielę kraje UE do przejęcia ponad 800 bojowników ISIS, którzy obecnie znajdują się w rękach Amerykanów w Syrii i postawienia ich przed sądem. – pisze Guardian.

W związku z bliskim upadkiem Państwa Islamskiego i wycofaniem się sił USA z Syrii prezydent USA zaapelował na Twitterze do krajów Europy, w tym Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, do przejęcia bojowników ISIS wziętych do niewoli przez Amerykanów.

„Alternatywa nie jest dobra, ponieważ będziemy zmuszeni ich wypuścić.” – stwierdził Trump. „USA nie chcą patrzeć, jak ci bojownicy ISIS przenikają do Europy, do której, jak się oczekuje, pójdą. Robimy tak wiele i wydajemy tak wiele. Czas na innych, by stanęli na wysokości zadania i zrobili to, do czego są zdolni” – dodał amerykański prezydent. Według niego przejęci bojownicy mieliby zostać postawieni w Europie przed sądem.

Trump zapewnił w swoich twitach, że upadek Państwa Islamskiego jest bliski a wycofanie USA z Syrii nastąpi po całkowitym jego pokonaniu.

Trumpowi chodziło o obywateli państw UE, którzy wyjechali do Syrii, by w szeregach ISIS brać udział w wojnie i trafili do amerykańskiej niewoli. Jak pisze Guardian, niektóre kraje, szczególnie Francja, przygotowują się do ich przejęcia. Mniej chętna w tej sprawie jest Wielka Brytania – stoi ona na stanowisku, że dżihadyści, jeśli chcą wrócić, powinni zwrócić się o pomoc konsula tego kraju w Turcji.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy mają problem z dżihadystami, którzy wracają z Syrii i Iraku

Brytyjski rząd twierdzi, że stoi przed dylematem, szczególnie w odniesieniu do żon i dzieci bojowników ISIS wywodzących się z Wielkiej Brytanii. Dużym wyzwaniem jest także samo osądzenie bojowników, czy też uniemożliwienie im podejmowania aktów terrorystycznych w swoim kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: Obama i Clinton odpowiedzialni za powstanie ISIS

Kresy.pl / Guardian / Twitter
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz