Prezydent Donald Trump na Twitterze skrytykował ponownie bogate państwa Europy za brak odpowiednich nakładów na obronność.

We wpisie na Twitterze, odnosząc się do wizyty we Francji, Donald Trump napisał m.in, że „Nadszedł czas, aby te bardzo bogate kraje, albo zapłaciły USA za znakomitą obronę militarną, albo same zaczęły się bronić … a handel musi być SPRAWIEDLIWY i wolny!”

Wcześniej Trump wskazał, że Stany Zjednoczone płacą „setki miliardów dolarów za wielki przywilej utraty setek miliardów dolarów w handlu z tymi samymi krajami”.

W piątek prezydent USA Donald Trump przyleciał do Francji, by wziąć udział w obchodach 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej w Paryżu. Gdy lądował na lotnisku Orly, zamieścił na Twitterze wpis, w którym skrytykował wcześniejsze słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

„Prezydent Francji Macron właśnie zasugerował, że Europa powinna zbudować swoje własne wojsko, dla ochrony przed USA, Chinami i Rosją. Bardzo obraźliwe, ale może Europa powinna najpierw wnieść uczciwy wkład do NATO, które Stany Zjednoczone bardzo subsydiują!” – napisał Trump.

Przypomnijmy, że wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla francuskiego radia Europe1 prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że Unia Europejska nie będzie w stanie się bronić bez „prawdziwej europejskiej armii”. Jego zdaniem, zapewnienie Europejczykom bezpieczeństwa wymaga utworzenia europejskiej armii i uniezależnienia się od USA w tej kwestii. Macron krytycznie skomentował również zapowiedzi amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa ws. wycofania się USA z traktatu INF.

Parę miesięcy temu przedstawiciele Niemiec (szef MSZ Heiko Maas) i Francji (prezydent Emmanuel Macron) wyrazili stanowisko, że Europa nie może już polegać na USA w kwestii bezpieczeństwa i zaproponowali budowę własnego potencjału w tym zakresie. Stanowisko Macrona ws. stworzenia europejskiego systemu bezpieczeństwa, w który należałoby włączyć również Rosję, poparł już prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef NATO wzywa do zachowania jedności, która nie istnieje

kresy.pl / twitter

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz