Amnesty International przeprosiła w piątek uwięzionego rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego za odebranie mu statusu „więźnia sumienia” i zapowiedziała, że ​​przywróci mu ten status – podaje agencja Reutera.

Jak podawaliśmy, w lutym br. międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International zrezygnowała z uznawania Nawalnego za „więźnia sumienia”, ponieważ dowiedziała się o jego wypowiedziach sprzed kilkunastu lat przeciwko imigrantom, które uznała za „mowę nienawiści”. Jednocześnie zapewniła, że wciąż wzywa do jego natychmiastowego uwolnienia i zakończenia przez rosyjskie władze politycznych prześladowań Nawalnego. Teraz jednak zmieniła zdanie i ponownie będzie nazywać go „więźniem sumienia”.

„Po dokładnej ocenie Amnesty International zdecydowała o ponownym mianowaniu Aleksieja Nawalnego +Więźniem Sumienia +” – napisała organizacja w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera.

AI przyznała, że podjęła „błędną decyzję”, która została wykorzystana przez „rosyjskie władze i jej zwolenników” do dalszego łamania praw Nawalnego.

Organizacja przeprosiła za „negatywny wpływ” swojej lutowej decyzji dla sprawy Nawalnego.

Jak pisaliśmy, w pierwszej dekadzie XXI wieku Aleksiej Nawalny brał udział w nacjonalistycznych „Rosyjskich marszach” i kręcił agitacyjne filmy wzywające do uregulowania przepływu migrantów, do których odnosił się pogardliwie. Sam nazywał siebie „dyplomowanym nacjonalistą”. Później odszedł od tej aktywności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Decyzją sądu umieszczono go w areszcie na 30 dni. 2 lutego sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 koło Pokrowska w obwodzie włodzimierskim. Nawalny dość szybko zaczął się skarżyć na problemy zdrowotne – drętwienie nogi oraz bóle pleców. Ponieważ naczelnik kolonii karnej odmawiał dopuszczenia do niego lekarza z zewnątrz Nawalny ogłosił 31 marca strajk głodowy. 18 kwietnia  przeniesiono go do szpitala więziennego w Kolonii Karnej nr 1 we Włodzimierzu. 5 dni później ogłosił zakończenie głodówki po tym, jak pozwolono na zbadanie go przez lekarzy spoza więzienia.

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz