Nowe postępowanie karne wobec Nawalnego

Do lefortowskiego sądu rejonowego w Moskwie wpłynęły akta kolejnej sprawy, której figurantem jest przebywający w więzieniu Aleksiej Nawalny.

„Sąd otrzymał sprawę karną przeciwko Nawalnemu, oskarżonemu o cztery zarzuty oszustwa i jeden zarzut obrazy sądu” – poinformował przedstawiciel lefortowskiego sądu rejonowego, którego zacytowała w czwartek agencja TASS.

Postępowanie w sprawie o oszustwa miało być prowadzone przeciwko Nawalnemu od ponad roku, jak twierdzi agencja. Według śledczych Nawalny wyprowadziła około 350 mln rubli przeznaczonych jako darowizny dla Fundacji Walki z Korupcją (FBK), którą założył. Zarzuca się mu także lekceważący stosunek do sędzi Wiery Akimowej, która rozpatrywała sprawę o zniesławienie weterana drugiej wojny światowej, w której brał udział Nawalny.

Fundacja Walki z Korupcja oskarżała czołowych polityków Rosji, w tym pod koniec jej działalności samego prezydenta Władimira Putina, o praktyki korupcyjne. Sam Nawalny od dekady był opozycyjnym politykiem zdobywającym popularność na krytyce rosyjskiej elity rządzącej. W 2013 r. był kandydatem na mera Moskwy uzyskując 27 proc. głosów. Następnie zajął się tropieniem korupcji.

 

Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu 2021 do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Decyzją sądu umieszczono go w areszcie na 30 dni.

Już po aresztowaniu Nawalnego jego współpracownicy opublikowali materiał wideo, w którym opozycjonista zarzucił Władimirowi Putinowi, że za pieniądze z łapówek wystawił na brzegu Morza Czarnego pałac kosztujący 1,5 mld dolarów. W ciągu 3 dni nagranie zyskało na YouTube ponad 58 mln wyświetleń, stając się najpopularniejszym rosyjskim materiałem w tym serwisie.

23 stycznia na ulicach około 120 miast doszło do manifestacji zwolenników Nawalnego domagających się jego zwolnienia. W Moskwie i Petersburgu protestowało łącznie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. To kolejnych ogólnokrajowych protestów doszło w kolejną niedzielę, choć były one już wyraźnie mniej liczebna niż tydzień wcześniej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

2 lutego sąd postanowił o odwieszeniu opozycjoniście wyroku 3,5 lat kolonii karnej o zwykłym reżimie, który opozycjonista usłyszał w 2014 roku w związku z defraudacją funduszy firmy Yves Rocher. O odwieszenie kary wnioskowała służba więzienna zarzucając Nawalnemu, że nie stawiał się na jej wezwania.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply