Administracja USA nałożyła sankcje na rosyjski statek oraz dwóch obywateli Rosji – poinformował w piątek szef Departamentu Stanu USA Antony Blinken. Sankcje są spowodowane zaangażowaniem w budowę gazociągu Nord Stream 2. Restrykcje nałożono także na na kolejne osoby i instytucje powiązane z próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Blinken poinformował o przesłaniu do Kongresu USA nowego raportu w kwestii sankcji w sprawie Nord Stream 2. Raporty są publikowane w ramach uchwalonej w 2019 r. ustawy PEESA. Nakłada ona na Departament Stanu USA obowiązek publikowania kwartalnych raportów. Szef amerykańskiej dyplomacji nie wymienił nazwy statku, który został objęty sankcjami oraz nazwisk obywateli Rosji, których będą dotyczyły restrykcje. Prezydent USA Joe Biden podpisał równocześnie rozporządzenie wykonawcze, które usuwa jeden z wyjątków zawartych w ustawie, chroniący przed sankcjami podmioty zaangażowane w “import dóbr”.

“Podczas gdy administracja w dalszym ciągu sprzeciwia się gazociągowi Nord Stream 2, w tym za pomocą naszych sankcji, kontynuujemy współpracę z Niemcami i innymi sojusznikami i partnerami, by zredukować ryzyka stwarzane przez gazociąg dla Ukrainy i państw frontowych NATO i UE, w tym w sferze energetycznej” – napisano w oświadczeniu.

Sekretarz Stanu USA podkreślił, że USA zamierzają wdrożyć w życie postanowienia amerykańsko-niemieckiej umowy ws. Nord Stream 2 z lipca.

Stany Zjednoczone nałożyły także sankcje na osoby i podmioty związane z próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Na liście amerykańskich sankcji znaleźli się: Aleksiej Aleksandrow, Władimir Paniajew, Iwan Osipow, Władimir Bogdanow, Kiriłł Wasiliew, Stanisław Makszkow, Aleksiej Siedow, Konstantin Kuriawcew i Artur Żyrow. Funkcjonariusze FSB byli zamieszani w próbę otrucia Aleksieja Nawalnego.

Sankcje dotyczą także Instytutu Kryminalistyki FSB oraz Państwowego Instytutu Eksperymentalnej Medycyny Wojskowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w maju br.  administracja prezydenta Joe Bidena odstąpiła od sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej szefa, Matthiasa Warniga. Restrykcje faktycznie ograniczono do statków zaangażowanych w budowę gazociągu. Według Joe Bidena od sankcji odstąpiono, ponieważ gazociąg „jest prawie ukończony”, a sankcje zaszkodziłyby „europejskim relacjom” Stanów Zjednoczonych. W lipcu USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream 2. W zamian za amerykańską zgodę na ukończenie gazociągu Niemcy zobowiązały się m.in. do inwestycji w „zieloną energię” na Ukrainie i pomocy Ukraińcom w przedłużeniu umowy z Rosją ws. przesyłu gazu.

state.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply