Zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła w środę, że USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 i ujawniła niektóre jego zapisy.

Jak podaje ukraińska agencja prasowa Ukrinform, Nuland potwierdziła podczas przesłuchania w Senacie, że USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2, zapowiadając, że wkrótce zostanie ona ujawniona.

„Później w dniu dzisiejszym opublikujemy wyniki naszych rozmów, wspólne oświadczenie USA i Niemiec, które będzie zawierało wiele elementów” – powiedziała zastępca sekretarza stanu.

Nuland ujawniła jeden z punktów tego oświadczenia, który jej zdaniem jest szczególnie ważny dla Ukrainy i dotyczy kolektywnej odpowiedzialności.

„Niemcy zobowiązały się do podjęcia działań, jeśli Rosja spróbuje użyć energetyki jako broni lub podejmie dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie. Niemcy podejmą kroki na szczeblu krajowym i zażądają skutecznych środków na szczeblu UE, w tym sankcji mających na celu ograniczenie możliwości eksportu Rosji do Europy w sektorze energetycznym” – powiedziała Nuland.

Ukraińska agencja prasowa Unian podaje też, że Niemcy zobowiązały się do przedłużenia na kolejne 10 lat umowy na tranzyt gazu między Kijowem a Moskwą, która wygasa w 2024 roku. Ponadto Stany Zjednoczone i Niemcy pomogą Ukrainie w dywersyfikacji źródeł energii, przeznaczając na ten cel określone kwoty.

Nuland zaznaczyła też, że strona amerykańska zamierza ogłosić w środę datę wizyty prezydenta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych. Później ogłoszono, że prezydent Ukrainy dostał zaproszenie na 30 sierpnia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, już wczoraj do mediów przedostały się nieoficjalne informacje o wstępnym porozumieniu USA i Niemiec. Źródła agencji AP podawały, że porozumienie umożliwi ukończenie gazociągu Nord Stream 2. W zamian Niemcy miałyby poczynić pewne „ustępstwa” wobec Ukrainy i Polski. Z kolei źródła agencji „Reuters” wskazywały, że umowa będzie obejmować zobowiązania obu stron do zapewnienia zwiększonych inwestycji w ukraiński sektor energetyczny, aby zrównoważyć wszelkie negatywne skutki nowego gazociągu.

CZYTAJ TAKŻE: Politico: USA naciskają na Ukrainę, by „siedziała cicho” ws. Nord Stream 2 i porozumienia z Niemcami

Kresy.pl / ukrinform.ua / unian.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz