Zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła w środę, że USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 i ujawniła niektóre jego zapisy.

Jak podaje ukraińska agencja prasowa Ukrinform, Nuland potwierdziła podczas przesłuchania w Senacie, że USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2, zapowiadając, że wkrótce zostanie ona ujawniona.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Później w dniu dzisiejszym opublikujemy wyniki naszych rozmów, wspólne oświadczenie USA i Niemiec, które będzie zawierało wiele elementów” – powiedziała zastępca sekretarza stanu.

Nuland ujawniła jeden z punktów tego oświadczenia, który jej zdaniem jest szczególnie ważny dla Ukrainy i dotyczy kolektywnej odpowiedzialności.

„Niemcy zobowiązały się do podjęcia działań, jeśli Rosja spróbuje użyć energetyki jako broni lub podejmie dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie. Niemcy podejmą kroki na szczeblu krajowym i zażądają skutecznych środków na szczeblu UE, w tym sankcji mających na celu ograniczenie możliwości eksportu Rosji do Europy w sektorze energetycznym” – powiedziała Nuland.

Ukraińska agencja prasowa Unian podaje też, że Niemcy zobowiązały się do przedłużenia na kolejne 10 lat umowy na tranzyt gazu między Kijowem a Moskwą, która wygasa w 2024 roku. Ponadto Stany Zjednoczone i Niemcy pomogą Ukrainie w dywersyfikacji źródeł energii, przeznaczając na ten cel określone kwoty.

Nuland zaznaczyła też, że strona amerykańska zamierza ogłosić w środę datę wizyty prezydenta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych. Później ogłoszono, że prezydent Ukrainy dostał zaproszenie na 30 sierpnia.

Jak podawaliśmy, już wczoraj do mediów przedostały się nieoficjalne informacje o wstępnym porozumieniu USA i Niemiec. Źródła agencji AP podawały, że porozumienie umożliwi ukończenie gazociągu Nord Stream 2. W zamian Niemcy miałyby poczynić pewne „ustępstwa” wobec Ukrainy i Polski. Z kolei źródła agencji „Reuters” wskazywały, że umowa będzie obejmować zobowiązania obu stron do zapewnienia zwiększonych inwestycji w ukraiński sektor energetyczny, aby zrównoważyć wszelkie negatywne skutki nowego gazociągu.

CZYTAJ TAKŻE: Politico: USA naciskają na Ukrainę, by „siedziała cicho” ws. Nord Stream 2 i porozumienia z Niemcami

Kresy.pl / ukrinform.ua / unian.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz