USA i Niemcy osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 – podała we wtorek agencja AP. Medium powołało się na źródło w Kongresie USA. W zamian Niemcy miałyby poczynić pewne “ustępstwa” wobec Ukrainy i Polski.
Źródła agencji podają, że porozumienie umożliwi ukończenie gazociągu Nord Stream 2. W zamian Niemcy miałyby poczynić pewne “ustępstwa” wobec Ukrainy i Polski. W związku z omawianą sprawą amerykański dyplomata ma odwiedzić w tym tygodniu Polskę i Ukrainę. Z kolei źródła agencji “Reuters” wskazują, że umowa będzie obejmować zobowiązania obu stron do zapewnienia zwiększonych inwestycji w ukraiński sektor energetyczny, aby zrównoważyć wszelkie negatywne skutki nowego gazociągu.
Portal Politico informuje z kolei, że przedstawiciele USA “po cichu nakłaniają swoich ukraińskich odpowiedników, by wstrzymali się z krytyką nadchodzącego porozumienia” z Niemcami. Zdaniem medium strona amerykańska miała ostrzegać Kijów, że krytyka mogłaby zaszkodzić relacjom z USA.
“Stanowisko Polski wobec tego projektu jest znane i nikt nie oczekuje od Polski, że będzie się z tego cieszyć. Jednak w obecnej sytuacji na miejscu Warszawy przyjąłbym to porozumienie jako pewnego rodzaju mniejsze zło” – PAP cytuje źródło w amerykańskiej dyplomacji.
Zdaniem mediów porozumienie ma zostać formalnie ogłoszone w najbliższych dniach.
Już czerwcowe doniesienia agencji “Bloomberg” sugerowały, że USA i Niemcy chcą jeszcze latem zawrzeć porozumienie dotyczące Nord Stream 2, mające “stępić geopolityczne zyski Moskwy” z ukończenia gazociągu. W grę miały wchodzić m.in. inwestycje w ukraiński sektor energetyczny, w tym na budowę elektrowni, a także rekompensaty dla Ukrainy za utracone zyski z opłat przesyłowych oraz większe zaangażowanie Niemiec w Trójmorze.
Czytaj także: Die Zeit: Niemcy zaproponowały USA umowę wartą 1 mld euro za rezygnację z sankcji wobec Nord Stream 2
Przypomnijmy, że pod koniec maja sekretarz Stanu USA poinformował oficjalnie, że administracja prezydenta Joe Bidena odstąpiła od sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej szefa, Matthiasa Warniga. Restrykcje faktycznie ograniczono do statków zaangażowanych w budowę gazociągu.
Przeczytaj: Blinken o Nord Stream 2: USA zareaguje, jeżeli Moskwa spróbuje użyć dostaw gazu jako broni
apnews.com / reuters.com / politico.com / pap / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!