Ziobro zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis Kodeksu wykroczeń, na którego podstawie sąd skazał łódzkiego drukarza za odmowę druku plakatów fundacji LGBT.

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powiedział w środę Polskiej Agencji Prasowej: Wolność sumienia gwarantowana w konstytucji to wartość nadrzędna. Nie wolno nikogo zmuszać, by postępował wbrew własnemu sumieniu i przekonaniom, a tym bardziej za to karać.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wniosek Ziobry jest związany ze sprawą Adama J., pracownika łódzkiej drukarni, który nie zgodził się na wydrukowanie materiałów promujących treści homo-, bi- i transseksualne. Drukarz jako przyczynę odmowy wskazał swoje przekonania. Z tego powodu organizacja podała go do sądu. Mężczyzna został uznany winnym wykroczenia z art. 138 Kw, polegającego na umyślnej, bez uzasadnionej przyczyny, odmowie świadczenia, do którego jest obowiązany, sąd odstępił jednocześnie od wymierzenia kary.

CZYTAJ TAKŻE: Sąd odrzucił apelację drukarza który odmówił wydrukowania roll up’u organizacji LGTB

We wrześniu tego roku Ziobro wniósł kasację do Sądu Najwyższego o uniewinnienie Adama J. Obecnie minister sprawiedliwości zaskarżył do TK podstawę prawną służącą do skazania drukarza jako niezgodną z prawem do wolności sumienia i religii oraz naruszeniem wolności gospodarczej i swobody zawierania umów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Sąd oparł się na przepisie sięgającym rodowodem lat 50. Wprowadzono go, by w warunkach centralnie sterowanej, socjalistycznej gospodarki zagwarantować konsumentom równy dostęp do deficytowych usług na rynku po obowiązujących wówczas urzędowych cenach – tłumaczył Ziobro.

Dziś mamy wolny rynek. Spekulację usługami zastąpiła wolna konkurencja. Każdy ma szeroki wybór, z czyich usług skorzysta. I mamy też państwo prawa. A ono nie pozwala szykanować i karać ludzi, traktując ich jak PRL-owskich spekulantów, dlatego, że są wierni swojemu sumieniu i przekonaniom – zaznaczył minister sprawiedliwości.

Wykorzystywanie tego przepisu przez środowiska aktywistów homoseksualnych – przy wsparciu RPO – do celów, którym nie miał służyć, jest sprzeczne z jego historią i sensem oraz nie znajduje uzasadnienia konstytucyjnego – dodał prokurator generalny.

Podkreślił również, że jest dziś duża aktywność środowisk, które określają się jako aktywiści LGBT, i przez rozmaite formy prawne usiłują zmuszać inne osoby do akceptowania swych przekonań. (…) Przepis ten został użyty jako swoista „maczuga”, by wymuszać w tym wypadku na konkretnym drukarzu, aby angażował się w promocję poglądów i wartości sprzecznych z jego przekonaniami i sumieniem.

Kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz