Czołowy rosyjski krytyk Kremla Aleksiej Nawalny został skazany na 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Sąd skazał we wtorek na 9 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze oraz grzywnę w wysokości 1,2 miliona rubli rosyjskiego opozycjonistę i czołowego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego.

Opozycjonistę uznano za winnego defraudacji funduszy zbieranych na działalność jego organizacji – Fundacji Walki z Korupcją, Fundacji Obrony Praw Obywateli, Sztabów Nawalnego – oraz na kampanię prezydencką w 2018 roku. Nawalny jakoby wykorzystał zgromadzone środki w kwocie prawie 2,7 mln rubli na zaspokajanie osobistych potrzeb i “ekstremizm”.

W tym samym procesie Nawalny został uznany winnym obrazy sądu podczas procesu o obrazę weterana wojennego.

Opozycjonista nie przyznawał się do winy i uznał proces za sfingowany. Jego obrona wnioskowała o uniewinnienie. Z kolei prokuratura domagała się dla Nawalnego 13 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

W czasie procesu świadek oskarżenia Wiktor Worożanko odwołał swoje zeznania przeciw Nawalnemu składane w śledztwie i oświadczył, że proces jest “absurdalny i wyreżyserowany”. Później świadek opuścił Rosję.

Proces odbywał się w kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim, gdzie Nawalny odbywa karę 2,5 roku w tzw. sprawie Yves Rocher.

Po uznaniu za winnego, ale przed wydaniem wyroku, Nawalny odniósł się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę mówiąc, że „walka z tą wojną jest obowiązkiem każdego”.

Po wyjściu z sali rozpraw adwokaci Nawalnego powiedzieli, że po uprawomocnieniu się wyroku Nawalny zostanie przewieziony do kolonii o zaostrzonym rygorze. Zapowiadali odwołanie się od dzisiejszego wyroku.

Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu 2021 roku do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany pod zarzutem niewypełniania warunków zawieszenia wyroku w sprawie Yves Rocher. 2 lutego 2021 sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim.

Organizacje kierowane przez Nawalnego zostały w Rosji zdelegalizowane względnie uznane za “ekstremistyczne”. Większość jego najbliższych współpracowników wyjechała za granicę w obawie przed represjami.

Kresy.pl / Interfax / novayagazeta.ru / politico.eu / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply