Parlament Europejski oskarżył władze Rosji o zamordowanie Nawalnego

Parlament Europejski przyjął uchwałę, w której oskarżył władze Rosji o zamordowanie Aleksieja Nawalnego, wezwał Unię Europejską do wspierania demokratycznej opozycji rosyjskiej i przyczynienia się do zwycięstwa Ukrainy.

Jak informuje czwartkowy komunikat Parlamentu Europejskiego, PE przyjął uchwałę, w której oskarżył władze Putina o zabójstwo Aleksieja Nawalnego, wezwał Unię Europejską do wspierania demokratycznej opozycji rosyjskiej i przyczynienia się do zwycięstwa Ukrainy.

Za dokumentem głosowało 503 osoby, przy 9 głosach przeciw i 32 wstrzymujących się.

W uchwale eurodeputowani uznali śmierć w areszcie krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego za morderstwo i oświadczyli, że pełną odpowiedzialność za to zrzucają na rosyjski reżim i osobiście prezydenta Władimira Putina. Domagają się niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie okoliczności śmierci polityka.

W rezolucji stwierdzono, że system polityczny Federacji Rosyjskiej jest kontrolowany przez “skonsolidowany reżim autorytarny charakteryzujący się całkowitą korupcją, który wykorzystuje sfałszowane wybory do symulacji demokracji i koncentruje całą władzę w rękach Władimira Putina”.

W rezolucji wytyczono granicę między “reżimem autokratycznym i kleptokratycznym” na Kremlu a ogółem społeczeństwa rosyjskiego i wyrażono solidarność z Rosjanami, którzy ośmielają się wypowiadać przeciwko polityce Kremla.

Europosłowie wzywają UE i państwa członkowskie do wspierania “niezależnego społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej Rosji” oraz do wykorzystania możliwych narzędzi w celu uwolnienia rosyjskich więźniów politycznych, w razie potrzeby w drodze wymian.

Małżonka Nawalnego zapowiedziała kontynuowanie jego misji. Nawalna nagrała specjalne oświadczenie, które zamieszczają rosyjskojęzyczne media emigracyjne i opozycyjne. Na nagraniu kobieta obiecała dalsze prowadzenie działalności mającej za zadanie organizowanie opozycji przeciwko obozowi Władimira Putina. „Będę kontynuować dzieło Aleksieja Nawalnego. Kontynuować walkę za nasz kraj. I nalegam, abyście stanęli obok mnie. Podzielcie się nie tylko smutkiem i niekończącym się bólem, który nas ogarnął i nie opuszcza. Proszę was, podzielcie moją wściekłość.” – zwróciła się do Rosjan małżonka nieżyjącego Aleksieja Nawalnego.

“Wściekłość, złość, nienawiść do tych, którzy ośmielili się zabić naszą przyszłość. – mówiła Nawalna. “To nie wstyd robić niewiele, to wstyd nie robić nic. To wstyd dać się zastraszyć”. Według niej, jej rodacy potrzebują “Rosji, wolnej, pokojowej, szczęśliwej i pięknej Rosji przyszłości”. Jak zadeklarowała: “Chcę żyć w takiej Rosji, chcę, żeby w niej żyły dzieci moje i Aleksieja. Chcę ją z wami budować. Dokładnie tak, jak sobie to wyobrażał Aleksiej Nawalny. Pełną godności, sprawiedliwości i miłości”.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Ciekawe,bo szef wywiadu ukraińskiego Budianow stwierdził ze Nawalny zmarł w sposób naturalny!!! Wiem ,obowiązuje inna wersja,taka poprawnie polityczna,nie ważne czy prawdziwa,bo nie o prawdę tu chodzi.