Prezydent Mołdawii Maia Sandu przebywająca w Albanii na szczycie krajów Europy Południowo-Wschodniej powiedziała, że jej kraj nadal angażuje się w pokojowe rozwiązanie konfliktu naddniestrzańskiego.

Jak przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters, prezydent Mołdawii Maia Sandu przebywająca w Albanii na szczycie krajów Europy Południowo-Wschodniej powiedziała, że jej kraj nadal angażuje się w pokojowe rozwiązanie konfliktu naddniestrzańskiego.

“To, co robi dziś rząd, to małe kroki w kierunku reintegracji gospodarczej kraju” – powiedziała.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że on i Sandu, spotykając się na marginesie szczytu, omówili “najnowsze wydarzenia w regionie Naddniestrza w Mołdawii oraz wysiłki Rosji na rzecz destabilizacji sytuacji w regionie”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że Kijów “pozostanie aktywnym uczestnikiem procesu uregulowania naddniestrzańskiego” i wezwało do “szybkiego wycofania wojsk rosyjskich”.

Wicepremier Mołdawii Oleg Serebrian powiedział, że separatystyczny region oraz wszyscy obywatele Mołdawii skorzystali na naciskach jego kraju na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej.

Politycy separatystycznego względem Mołdawii Naddniestrza zaapelowali do prezydenta Rosji Władimira Putina o ochronę przed “naciskami” ze strony Kiszyniowa.

“[Postanowiliśmy] zwrócić się do Rady Federacji i Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej z prośbą o podjęcie działań mających na celu ochronę Naddniestrza w obliczu wzmożonej presji ze strony Mołdawii” – czytamy w uchwale przyjętej przez setki naddniestrzańskich polityków w Tyraspolu, stolicy regionu i największym mieście.

W rezolucji wskazano, że w regionie mieszka ponad 220 000 obywateli Rosji. Przypomnijmy, że tysiące mieszkańców nieuznawanej, separatystycznej wobec Mołdawii republiki Naddniestrza protestowało 24 stycznia przeciwko nowej polityce gospodarczej i celnej władz tej ostatniej.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply