Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że jego niedawne słowa o możliwości wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę były wyważone i przemyślane.

W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron uczestniczył w inauguracji wioski olimpijskiej, przygotowanej na tegoroczną letnią olimpiadę w Paryżu. Przy tej okazji został zapytany o swoją niedawną, głośną wypowiedź na temat możliwości wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę.

„To są wystarczająco poważne sprawy. Każde jedno słowo, które wypowiadam na ten temat jest wyważone, przemyślane i starannie dobrane” – powiedział Macron.

Prezydent Francji odmówił odpowiedzi na jakiekolwiek kolejne pytania na ten temat.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział po spotkaniu głów państw i szefów rządów w Paryżu, że nie wyklucza możliwości wysłania na Ukrainę wojsk przez niektóre kraje UE i NATO. “Na tym etapie nie ma konsensusu, by wysłać tam [na Ukrainę] wojska” – oświadczył, cytowany przez agencję Reuters. “Niczego jednak nie można wykluczyć. Zrobimy wszystko, co musimy, by Rosja nie wygrała” – dodał. We wtorek jego wystąpienie skrytykowała nieoficjalna liderka największej partii opozycjnej Marine Le Pen.

Jeszcze przed tym spotkaniem premier Słowacji Robert Fico, omawiając przedstawioną mu agendę stwierdził, że “te tezy sugerują, że wiele państw członkowskich NATO i UE rozważa wysłanie swoich żołnierzy na Ukrainę na zasadzie dwustronnej”. Fico, od dawna sprzeciwiający się dostawom sprzętu wojskowego na Ukrainę, nie podał żadnych szczegółów, ale też dodał “Nie potrafię powiedzieć, w jakim celu i co powinni tam robić”.

Prezydent Polski Andrzej Duda przekazał, że kwestia wysłania żołnierzy na Ukrainę wywołała “żarliwą dyskusję” wśród europejskich przywódców. Jak dodał, z kolei w kwestii pomocy w rozminowywaniu Ukrainy czy pilnowania granic, “uczestniczący w dyskusji byli otwarci”. Z kolei premier Donald Tusk stwierdził – “Mamy tu wspólne stanowisko, a mówią tu o tym premierzy krajów, które zaangażowały się bardzo, o wiele bardziej, niż większość państw, w pomoc Ukrainie w jej wysiłku zbrojnym. Uważam, że nie powinniśmy dzisiaj spekulować o przyszłości, czy zdarzą się takie okoliczności, które zmienią to stanowisko, dzisiaj powinniśmy skoncentrować się tak, jak to robi rząd polski, czy rząd czeski, żeby maksymalnie wesprzeć Ukrainę w jej wysiłku zbrojnym.

Czytaj także: Scholz wyklucza opcję wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla powiedział, że jeśli zachodnie wojska zostaną wysłane na Ukrainę, to konflikt NATO-Rosja będzie nieunikniony. Według niego bardzo ważny jest już „sam fakt, że dyskutuje się o ewentualnym rozmieszczeniu wojsk z krajów NATO” na ukraińskim terytorium, ponieważ jest to coś nowego. „Zauważyliśmy też, że opinie w tej sprawie są bardzo zróżnicowane. Faktycznie, nie ma tu żadnego konsensusu. Szereg państw, które uczestniczyły w spotkaniu w Paryżu utrzymują raczej rozsądne stanowisko wobec niebezpieczeństwa, jakie stworzyłby taki krok i potencjalnego zagrożenia w postaci uwikłania w gorący konflikt na polu walki. Z pewnością nie jest to zgodne z interesami tych krajów i one muszą to zrozumieć”.

Niektóre z form pomocy Ukrainie mogą wymagać obecności zachodnich wojsk na terytorium tego kraju, ale „bez przekraczania progu militarnego zaangażowania” – powiedział szef MSZ Francji, odnosząc się do wcześniejszej, głośnej wypowiedzi prezydenta Macrona.

Politico.eu / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “To są wystarczająco poważne sprawy. Każde jedno słowo, które wypowiadam na ten temat jest wyważone, przemyślane i starannie dobrane” – powiedział Macron.” – każde jedno słowo było wyważone, przemyślane i starannie dobrane ale całość wyszła tak jakby wszystko mu się popie…..ło.