Premier Polski Mateusz Morawiecki oświadczył, że ostatnie wydarzenia na Białorusi i próba otrucia Aleksieja Nawalnego powinny być ostatnim „dzwonkiem alarmowym” dla Niemiec i Unii Europejskiej, w kwestii stanowiska wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Podkreślił, że powinno się zastosować sankcje wobec Rosji.

Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na Białorusi, gdzie Putin wyraźnie grozi interwencją, i to, co zrobił Nawalnemu,  powinien to być ostatni dzwonek alarmowy dla Niemiec – oświadczył Morawiecki w wywiadzie dla telewizji „Bloomberg”, który został wyemitowany we wtorek. Wyraził opinię, że wobec Rosji powinno się zastosować surowe sankcje.

Podkreślił, że działania Rosji należy stanowczo potępić. „W ślad za tym powinny iść bardzo surowe sankcje” – dodał.

Morawiecki zaznaczył, że Niemcy powinny bez zastanowienia przerwać realizację projektu, który jest destabilizujący i niebezpieczny dla Europy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył w poniedziałek, że kanclerz Angela Merkel nie wyklucza możliwości objęcia sankcjami budowy gazociągu Nord Stream 2, który ma dostarczać gaz z Rosji do Niemiec. Sankcje miałyby być spowodowane podejrzeniem otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

W Niemczech rośnie presja względem kanclerz Angeli Merkel, aby w ramach protestu, w związku ze sprawą Aleksieja Nawalnego, wstrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2.

W związku ze sprawą Nawalnego wielu czołowych przedstawicieli CDU wezwało kanclerz Angelę Merkel do zawieszenia budowy gazociągu. Takie zdanie deklarował m.in. przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, która wywodzi się z partii Merkel, kwestia sankcji w sprawie gazociągu powinna zależeć od współpracy i postawy Moskwy w opisywanej sprawie – procesu wyjaśniania, co dokładnie stało się z Nawalnym.

Heiko Maas, szef niemieckiej dyplomacji, oświadczył w wywiadzie dla dziennika „Bild am Sonntag”, że w przypadku gdy w ciągu kilku dni Rosja nie wyjaśni sprawy próby otrucia Aleksieja Nawalnego, wówczas Berlin podejmie rozmowy z partnerami na temat sankcji. Wywiad został opublikowany w niedzielę. Nie wykluczył możliwości, by dotyczyły one budowy gazociągu Nord Stream 2.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump oświadczył, że gazociąg Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony. Wyraził opinie, że przed jego wygraną w wyborach w 2016 roku „nikt nie słyszał o Nord Stream 2”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Kreml skomentował nagranie „rozmowy Warszawy i Berlina” o Nawalnym

Nawalny przebywa w szpitalu Charite w Berlinie. Jest w stanie śpiączki. Polityk trafił do szpitala 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Stracił przytomność na pokładzie samolotu, który leciał z Tomska do Moskwy. Do Niemiec został przewieziony na żądanie rodziny.

bloomberg.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz