Czołowy rosyjski opozycjonista i krytyk rządów “Jednej Rosji” Aleksiej Nawalny przebywa nieprzytomny na oddziale intensywnej terapii w Omsku.

O sytuacji czołowego rosyjskiego opozycjonisty poinformowała w czwartek rano jego rzeczniczka Kira Jarmysz. Jej relację przytoczyła telewizja Dożdż. Według niej Nawalny poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy. Ze względu na zagrożenie dla zdrowia polityka samolot lądował w Omsku. Prosto z lotniska Nawalny został przewieziony do lokalnego szpitala. Trafił na oddział intensywnej terapii.

Agencja informacyjna RIA Nowosti twierdzi, że opozycjonista jest w stanie “ciężkim, ale stabilnym”. Jego rzeczniczka utrzymuje, że Nawalny padł ofiarą otrucia poprzez skażenie jego herbaty. “To było jedyne co on pił od rana. Lekarze mówią, że toksyny szybko wchłonęły się z gorącą cieczą. Teraz Aleksiej jest nieprzytomny” – zacytowała TV Dożdż. nawalny pił herbatę w kawiarni na tomskim lotnisku.

Jak zrelacjonowała Jarmysz w studiu rozgłośni radiowej Echo Moskwy, Nawalny poczuł się źle na pokładzie samolotu, pocił się, a następnie stracił przytomność. Jeden z pasażerów samolotu, którym podróżował Nawalny – Paweł Lebiedziew opublikował na Instagramie nagranie na którym słychać jak Nawalny sygnalizuje bolesną dolegliwość.

Według TV Dożdż Nawalny przebywał kilka dni w Tomsku i Nowosybirsku gdzie miał zbierać materiały o korupcji wśród parlamentarzystów partii rządzącej “Jedna Rosja”. Prawnicy Fundacji Walki z Korupcją (FBK), której założycielem jest Nawalny, złożyli już zawiadomienie do Komitetu Śledczego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu o “zamachu na życie”.

Nawalny zaczynał swoją aktywność w liberalnej partii Jabłoko. W 2011 roku był jednym z wybijających się uczestników antykremlowskich protestów w Moskwie. Założył Fundację lustrującą majątki czołowych rosyjskich urzędników w tym byłego premiera Dmitrija Miedwiediewa. Jej raporty sugerowały, że posiadają oni majątki znacznie większe niż umożliwiają to ich oficjalne dochody.  We wrześniu 2013 r. wziął udział w wyborach na mera Moskwy, w których zajął drugie miejsce zdobywając 27,24 proc. głosów. Nawalny był dwukrotnie skazywany w procesach karnych na kary pozbawienia wolności, zawieszane warunkowo, za przestępstwa gospodarcze. Wyroki zostały zakwestionowane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

tvrain.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. pik
  pik :

  Cóż za idealny zbieg okoliczności – zamieszki na Białorusi i wspierająca Łukaszenkę Rosja, która będzie wstrząsana od środka własnymi “nawalnymi” protestami. Trudno wymyślić lepszy termin na trucie przeciwnika Putina. Zamieszki w Moskwie to kwestia najbliższych dni, a może nawet godzin. Przypomnę jeszcze niektóre inne sensacyjne “otrucia” polityczne.
  – 2004r – Otrucie Wiktora Juszczenko na Ukrainie w trakcie kampanii prezydenckiej. Oskarżani są Janukowycz (główny konkurent do fotela), po rosyjskie służby. Dopiero w 2019 ujawniono wnioski ze śledztwa (gen. Matios, prok. Kulik) – otrucie było sfingowane;
  – 2006r – Otrucie Aleksandra Litwinienki polonem-210 w Londynie. Służby W.Brytanii oskarżyły o to dwóch Rosjan: Ługowoja i Kowtuna, którzy spotkali się z Litwinienką przed otruciem. Nie przeszkadzało im dalej podtrzymywać oskarżeń pomimo, że wykryto ślady polonu w domu Bierezowskiego, który spotkał się tam z Litwinienką wcześniej. W 2013 Bierezowski pisał listy do Putina, aby ten umożliwił mu bezpieczny powrót do Rosji. Nie doczekawszy się odpowiedzi powiesił się (?) w swym londyńskim domu. Znaleziono go ubranego w łazience na podłodze razem z pętlą. Może za dużo wiedział?;
  – 2018r – Otrucie Sergeja i Julii Skripal “Nowiczokiem”. Mimo faktów nie trzymających się kupy W.Brytania nadal oskarża o to dwóch Rosjan: Pietrowa i Baszirowa. Wg śledztwa otruli się dotykając zewnętrznej klamki wychodząc z domu o godzinie 9 rano. Jak mogą dwie osoby wychodzące z domu dotknąć zewnętrznej klamki? Pierwsza otwierając drzwi dotyka tylko wewnętrzną, jedynie druga zamykająca drzwi łapie za klamkę zewnętrzną. Jak Pietrow z Baszirowem mogli nanieść truciznę przed 9h, jeżeli przyjechali do Salisbury koło godz. 11? Skąd wziął się w próbkach krwi również inny bojowy środek chemiczny BZ, który wykryto w szwajcarskim laboratorium? Jakim cudem uchowała tak silna dawka trucizny na klamce, z której pobrano próbki dopiero po 3 tygodniach (w wilgotnych warunkach rozpad jest bardzo szybki i można odnaleźć głównie pochodne rozpadu). Skąd wzięły się perfumy z nowiczokiem w sąsiedniej miejscowości gdzie zmarła jeszcze jedna kobieta (Pietrow z Baszirowem tam nie byli). Pytania można mnożyć bez końca.