Nawalny zostanie przeniesiony do szpitala

Komisja lekarska zdecydowała o przeniesieniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego z kolonii karnej w Pokrowie do szpitala więziennego w innej kolonii karnej.

Jak podała w poniedziałek agencja Interfax, komisja lekarska rosyjskiej służby więziennej podjęła decyzję o przeniesieniu Aleksieja Nawalnego z kolonii karnej IK-2 w Pokrowie do szpitala dla osadzonych mieszczącego się w kolonii karnej IK-3. Obie kolonie znajdują się w obwodzie włodzimierskim.

W komunikacie o tej decyzji stwierdzono, że szpital ten „specjalizuje się m.in. w dynamicznym monitorowaniu takich pacjentów”.

Stan opozycjonisty określono jako „zadowalający”. Rosyjskie władze podały, że codziennie jest on badany przez lekarza. „Za zgodą pacjenta przepisano mu terapię witaminową” – poinformowano w komunikacie.

IK-3 to kolonia o zaostrzonym reżimie znajdująca się we Włodzimierzu.

W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „stan zdrowia skazanych i więźniów na terytorium Federacji Rosyjskiej nie może i nie powinien być przedmiotem zainteresowania” obcych państw. Odniósł się w ten sposób do ostrzeżenia Departamentu Stanu USA, że Rosję spotkają konsekwencje, jeśli Nawalny umrze w kolonii karnej.

Jak informowaliśmy, współpracowniczka i rzeczniczka Aleksieja Nawalnego Kira Jarmysz twierdzi, że jego życie jest zagrożone z powodu głodówki i braku pomocy medycznej.  Jej zdaniem Nawalny umiera. „Przy jego stanie to kwestia dni. A w dni wolne adwokaci po prostu nie mogą do niego trafić i nikt nie wie co będzie w poniedziałek” – napisała Jarmysz na Facebooku.

W niedzielę czworo lekarzy Nawalnego podjęło nieudaną próbę dotarcia do swojego pacjenta. Nie wpuszczono ich za bramę kolonii karnej.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz