Cena nabycia wyniosła 210 mln zł – poinformował Orlen w rocznym raporcie finansowym. Spółka podkreśla, że na wspomnianą kwotę składa się 131 mln zł – oszacowana wartość Polska Press. Dodatkowe 79 mln zł to suma przejętej nadwyżki środków pieniężnych (tj. ujemny dług netto).

Media spekulowały wcześniej na temat kwoty, jaką Orlen zapłacił Niemcom za medialną grupę. Wskazywano kwoty rzędu 120-130 mln zł. Orlen poinformował w rocznym raporcie finansowym, że cena nabycia medialnej grupy wyniosła 210 mln zł – informuje portal „Money.pl” w poniedziałek. Wartość samej firmy została oszacowana na nieco ponad 60 proc. tej sumy.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy zdecydował o wstrzymaniu zgody na przejęcie Polska Press przez państwowy koncern naftowy PKN Orlen. Sąd uwzględnił w ten sposób wniosek jaki skierował do niego rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Bodnar zaskarżył zgodę szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstnego na przejęcie wydawnictwa Polska Press przez Orlen na początku marca, po finalizacji transakcji między wspomnianymi podmiotami. Nowy właściciel dokonał już zmian w radzie nadzorczej Polska Press oraz jej zarządzie.

Zarząd Orlenu wewnątrz sprawozdania odniósł się w kilku zdaniach do aktualnej sytuacji prawnej przejęcia. Przyznał, że w dniu 8 kwietnia 2021 roku Sąd Okręgowy wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji prezesa UOKiK z 5 lutego 2021 roku do czasu rozstrzygnięcia przez sąd odwołania złożonego przez RPO.

PKN Orlen uważa, że postanowienie to nie posiada wpływu na skuteczność nabycia przez firmę udziałów w Polska Press.

„Nabycie zostało dokonane przed wydaniem przez sąd tego postanowienia. Postanowienie sądu nie ogranicza też PKN Orlen w wykonywaniu praw z udziałów w Polska Press (sąd w swoim postanowieniu nie uwzględnił wniosku RPO w tym zakresie)” – czytamy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W grudniu grudniu państwowy koncern naftowy podał, że przejmuje grupę Polska Press wydającą prasę regionalną i lokalną, wśród nich dzienniki „Gazeta Wrocławska”, „Dziennik Łódzki” czy „Gazeta Krakowska”. Jak ocenił prezes spółki Daniel Obajtek przejmie ona łącznie 20 dzienników, które funkcjonują w 15 z 16 województw. Poza kontrolą Polska Press pozostają tylko 4 duże tytuły regionalne. Orlen wraz z Polska Press może również przejąć kontrolę nad 120 lokalnymi tygodnikami i ok. 500 stronami internetowymi, które odnotowują łącznie ponad 17 mln unikalnych wejść. W zeszłym roku Polska Press uzyskała przychód w wysokości 398,4 mln zł. Według nieoficjalnych doniesień koszt transakcji wynosi ok. 120 mln zł.

money.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz