Biały Dom ostrzegł Rosjan przed konsekwencjami, jeśli więziony opozycjonista Aleksiej Nawalny, którego stan zdrowia się pogarsza, umrze. Nie zezwolono dotychczas, aby zbadał go lekarz spoza kolonii karnej.

Jak informowaliśmy, współpracowniczka i rzeczniczka Aleksieja Nawalnego twierdzi, że jego życie jest zagrożone z powodu głodówki i braku pomocy medycznej. Kira Jarmysz podzieliła się swoją oceną na Facebooku. „Ludzie zwykle unikają słowa <<umiera>>” – napisała w sobotę Jarmysz – „takimi gromkimi słowami się nie szasta. Ale teraz Aleksiej umiera. Przy jego stanie to kwestia dni. A w dni wolne adwokaci po prostu nie mogą do niego trafić i nikt nie wie co będzie w poniedziałek”.

“Poinformowaliśmy władze Rosji, że ponoszą odpowiedzialność za to, co dzieje się z panem Nawalnym, który przebywa w kolonii karnej i że zostaną one rozliczone przez społeczność międzynarodową” – oświadczył Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena w stacji CNN.

“Jeśli chodzi o konkretne środki, jakie byśmy podjęli, to przyglądamy się wielu różnym kosztom, które byśmy nałożyli, ale nie zamierzam w tym momencie ich ogłaszać; jednak poinformowaliśmy, że będą konsekwencje, jeśli pan Nawalny umrze” – powiedział.

“Najpierw ustaliliśmy, razem z Unią Europejską i wieloma podobnie myślącymi demokracjami na całym świecie, które podzielają nasze stanowisko, aby nałożyć sankcje w odpowiedzi na to, co rząd rosyjski zrobił Nawalnemu, w odpowiedzi na użycie przeciwko niemu broni chemicznej, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym” – przekazał Sullivan.

Czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Decyzją sądu umieszczono go w areszcie na 30 dni.

Już po aresztowaniu Nawalnego jego współpracownicy opublikowali materiał wideo, w którym opozycjonista zarzucił Władimirowi Putinowi, że za pieniądze z łapówek wystawił na brzegu Morza Czarnego pałac kosztujący 1,5 mld dolarów. W ciągu 3 dni nagranie zyskało na YouTube ponad 58 mln wyświetleń, stając się najpopularniejszym rosyjskim materiałem w tym serwisie.

2 lutego sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 koło Pokrowska w obwodzie włodzimierskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nawalny dość szybko zaczął się skarżyć na problemy zdrowotne – drętwienie nogi oraz bóle pleców. Ponieważ naczelnik kolonii karnej odmawia dopuszczenia do niego lekarza z zewnątrz Nawalny ogłosił 31 marca strajk głodowy. Przekazał też informacje o kiepskich warunkach w kolonii karnej gdzie ma dochodzić do zarażeń gruźlicą.

Założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją wezwała w niedzielę Rosjan do wyjścia na ulice 21 kwietnia i manifestowania żądania uwolnienia opozycyjnego polityka. 23 stycznia na ulicach około 120 rosyjskich miast doszło do manifestacji zwolenników Nawalnego domagających się jego zwolnienia. W Moskwie i Petersburgu protestowało łącznie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. To kolejnych ogólnokrajowych protestów doszło 31 stycznia, choć były one już wyraźnie mniej liczne niż tydzień wcześniej.

Kresy.pl / reuters.com / cnn.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply