Minister spraw zagranicznych Litwy, Linas Linkevičius oświadczył, że nie poprze wniosku Węgier o dyskusją nad tym czy nowa ukraińska ustawa oświatowa narusz umowę stowarzyszeniową UE z Ukrainą.

Przed dzisiejszym posiedzeniem Rady Unii Europejskiej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, przedstawiciel Węgier, zapowiedział, że zawnioskuje o wystąpi na forum rady stowarzyszenia UE-Ukraina wniosek o oficjalne uznanie, że Kijów łamie zasady umowy stowarzyszeniowe poprzez uchwaloną niedawno dyskryminacyjną ustawę oświatową.

W wywiadzie dla Radia Swoboda szef litewskiej dyplomacji dezawuował inicjatywę Budapesztu – “Uważam, że to nierealne i do tego nie dojdzie, tak jak u nas w sprawie Ukrainy i stowarzyszenia [z UE] jest konsensus”. Linkevičius stwierdził, że “kwestie państw trzecich nie powinny być wtrącane do ogólnoeuropejskiego stanowiska, to powinno być rozwiązywane w ramach dialogu dwustronnego i na ile mi wiadomo, Ukraina idzie na taki dialog”. Szef litewskiej dyplomacji ocenił nawet, że “Ukraińcy są gotowi współpracować” z innymi państwami i instytucjami europejskimi.

We wrześniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał nową ustawę oświatową, która otwiera możliwość ukrainizacji szkół mniejszości narodowych, w tym szkół polskich. Nowe ukraińskie prawo oświatowe stwierdza, że „językiem nauczania (procesu edukacyjnego) w placówkach oświatowych jest język państwowy”, czyli język ukraiński. Zgodnie z przyjętą ustawą, od przyszłego roku szkolnego dzieci będą mogły uczyć się w swoim języku ojczystym tylko w państwowych przedszkolach i do klasy IV szkoły początkowej. Od klasy V, wszystkie przedmioty miałyby być nauczane w języku ukraińskim. Szkoły mniejszości narodowych, w których teraz większość przedmiotów nauczana jest w ich językach, będą musiały stopniowo przejść na język ukraiński. Dotyczy to szkół ponadpodstawowych i wyższych. Ustawa otwiera możliwość dowolnego zwiększania liczby przedmiotów nauczanych po ukraińsku samymi aktami wykonawczymi. Bez względu na to jak ustawa zostanie skonkretyzowana na poziomie tych przepisów już oznacza pogorszenie sytuacji, bowiem uniemożliwia nauczanie wyłącznie w języku mniejszości.

Ze względu na to niebezpieczeństwo, szereg państw wystąpiło już z krytyką i działaniami dyplomatycznymi mającymi wywrzeć presję na Ukrainę.  Najszybciej zareagowały Węgry. Parlament tego kraju jednogłośnie potępił ukraińską ustawę. Szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział bojkot wszelkich inicjatyw międzynarodowych Ukrainy. Przedstawiciel tego państwa zaskarżył kontrowersyjny akt prawny na forum ONZ i OBWE.

Także parlament Rumunii jednogłośnie przyjął uchwałę, w której uznał, że uchwalona przez Ukraińców nowa ustawa oświatowa za „drastycznie ogranicza prawa etnicznych Rumunów na Ukrainie do nauki w ojczystym języku”. Rumuni wprost powiązali sprawę ukraińskiej ustawy oświatowej z ambicjami Kijowa by przystąpić do Unii Europejskiej. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis odwołał, w proteście przeciw ustawie, swoją wizytę w Kijowie.

Jedynym rządem nie protestującym w sprawie ewentualnego zagrożenia dla praw oświatowych swoich rodaków na Ukrainie jest rząd Polski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pozostaje usatysfakcjonowane zapisami ukraińskiej ustawy oświatowej. Na pytanie Kresów.pl MSZ odpowiedziało, że na razie nie planuje żadnego oficjalnego komunikatu czy oświadczenia w sprawie podpisania ukraińskiej ustawy oświatowej. Dziś strona ukraińska nagłośniła stanowisko resortu Witolda Waszczykowskiego, który odmówił wsparcia polityce Węgier obliczonej na wywarcie presji na władzach UkrainyUkraińską ustawę oświatową popierają także USA.

radiosvoboda.org/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Laszka
    Laszka :

    Nie ma się co dziwić, bo oni (żmudzini) robią dokładnie tak samo. To ciężko, żeby Ukraine skrytykowali. Wtedy musieliby u siebie podeście do Polaków i Rosjan zmienić. A w Polsce kolejny Rząd zdradził Polaków na wschodzie.

  2. jaro7
    jaro7 :

    Nic nowego szaulisi poparli banderowców.Tak naprawdę to bandyckie państwo ma w Europie poparcie właśnie szaulisów(zrozumiałe bo to samo robią z oświata u siebie)i polskojęzycznych z Polski.

  3. Kojoto
    Kojoto :

    szkopskie satelity będą się nawzajem popierać to oczywiste. Ale jak już napisano to, że zarząd Polski też poparł UPAdlinę, wbrew interesowi Polaków, to potworna hańba i wielka szkoda dla narodu.