Węgierskie MSZ zapowiedziało bojkot inicjatyw międzynarodowych Ukrainy z powodu przyjętego ostatnio nowego prawa oświatowego.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto wezwał na spotkanie w poniedziałek, ambasadora Ukrainy na Węgrzech, Liubowa Nepopa z powodu niedawno przyjętego prawa o edukacji. Jak powiedział rzecznik węgierskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Tamas Menczer, minister Szijjarto zamierza osobiście poinformować ukraińskiego dyplomatę, iż uważa, że nowe ukraińskie prawo jest wstydem i hańbą.

Menczer dodał, że szef węgierskiego MSZ polecił podległym dyplomatom nie popierać żadnych ukraińskich inicjatyw w organizacjach międzynarodowych. Dodatkowo Węgry będą podnosić kwestię ukraińskiej reformy edukacji na wszystkich możliwych forach ONZ, OBWE i Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Reforma oświaty na Ukrainie zagraża polskim szkołom

Rzecznik dodał, że minister Peter Szijjarto chce jak najbardziej utrudnić Ukrainie realizację jej inicjatyw na arenie międzynarodowej.

W czwartek oficjalne stanowisko ws. reformy oświaty na Ukrainie, która wprowadza język ukraiński do szkół mniejszości narodowych, na poziomie wyższym niż nauczanie początkowe, zostało przedstawione przez węgierskie ministerstwo spraw zagranicznych. Zaznaczyło ono, że poważnie narusza ona prawa mniejszości węgierskiej na Ukrainie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Węgry i Rumunia oburzone reformą oświaty na Ukrainie

Uważamy, że to wstyd, iż nowelizacja poważnie narusza prawa mniejszości węgierskiej, wstyd, że kraj dążący do coraz ściślejszych kontaktów z UE przyjął taką ustawę, która jest wprost sprzeczna z europejskimi wartościami – oświadczył wtedy szef węgierskiej dyplomacji, Peter Szijjarto.

Nowe ukraińskie prawo stwierdza, że „językiem nauczania (procesu edukacyjnego) w placówkach oświatowych jest język państwowy”, czyli język ukraiński. Wcześniej pojawiały się głosy, że władze mogą chcieć w jakiś sposób ograniczyć nauczanie m.in. w języku polskim i węgierskim. Jak podaje ukraiński portal lb.ua, zgodnie z przyjętą we wtorek ustawą, od przyszłego roku szkolnego dzieci będą mogły uczyć się w swoim języku ojczystym tylko w 4-letniej szkole podstawowej. Od klasy V, wszystkie przedmioty miałyby być nauczane w języku ukraińskim.

Kresy.pl / unian.net

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz