Za rezolucją potępiającą ukraińskie prawo wymierzone w szkolnictwo mniejszości narodowych głosowali parlamentarzyści wszystkich ugrupowań.

Węgierski parlament przyjął dzisiaj rezolucję, w której potępiono nowelizację ukraińskiego prawa oświatowego ograniczającą prawo mniejszości narodowych do nauczania w szkołach w ojczystym języku. Rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

W uchwale stwierdza się, że ukraińskie prawo poważnie ogranicza prawa ukraińskich Węgrów do nauki i używania ojczystego języka. Ponadto, jak uważają węgierscy parlamentarzyści, prawo to nie tylko narusza normy europejskie, ale także szereg umów międzynarodowych, w których Ukraina zobowiązała się do ochrony tożsamości mniejszości etnicznych, kulturowych, językowych i religijnych.

W rezolucji wezwano Ukrainę do poszanowania „wspólnych europejskich wartości demokracji oraz rządów prawa” i nie wdrażania ustawy w życie. Rząd Węgier wezwano do podjęcia wszelkich możliwych środków dla zablokowania ukraińskiej ustawy.

Tymczasem, jak informują ukraińskie media, przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij podpisał dzisiaj ustawę oświatową i przekazał ją na biurko prezydenta. Odrzucił przy tym oskarżenia, że godzi ona w prawa mniejszości narodowych: „W ustawie o oświacie zaznacza się, że nauka w ukraińskich szkołach będzie odbywać się w języku państwowym, jak we wszystkich cywilizowanych krajach. Nadaje się prawo do nauki w rodzimym języku także mniejszościom narodowym, ale językiem nauczania w ukraińskich państwowych szkołach będzie język państwowy” – powiedział Parubij.

Przypomnijmy, że w dniu dzisiejszym minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó obecny na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ powiedział, że Węgry przekazały Wysokiemu Komisarzowi ONZ ds. Praw Człowieka pisemny wniosek o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie. Ponadto zapowiedział, że Węgry zwrócą się na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ do społeczności międzynarodowej o wywarcie presji na Ukrainę, w celu wycofania nowych postanowień ukraińskiej ustawy. Jak powiedział, nakazał także węgierskim dyplomatom, by we wszystkich możliwych organizacjach międzynarodowych blokowali decyzje zainicjowane przez Ukrainę, bądź dla niej istotne.

Kresy.pl / dailynewshungary.com / Ukrainska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply