Prezydent Rumunii, Klaus Iohannis przekazał stronie ukraińskiej, że odwołuje swoją wizytę w Kijowie z powodu ukraińskiej ustawy oświatowej groźnej dla funkcjonowania szkół mniejszości narodowych.

Iohannis miał przekazać Ukraińcom swoją decyzję w czwartek, w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Rozmawiał osobiście z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. To nie jedyny dyplomatyczny krok wobec Ukraińców. Iohannis zadeklarował, że nie przyjmie przewodniczącego ukraińskiego parlamentu, Wołodymyra Hrojsmana, który w przyszłym tygodniu będzie przebywał z wizytą w Bukareszcie.

W środę parlament Rumunii jednogłośnie przyjął uchwałę, w której uznał, że uchwalona przez Ukraińców nowa ustawa oświatowa za „drastycznie ogranicza prawa etnicznych Rumunów na Ukrainie do nauki w ojczystym języku”. Rumunii wprost powiązali sprawę ukraińskiej ustawy oświatowej z ambicjami Kijowa by przystąpić do Unii Europejskiej.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Rumunii podpisał list wspólnie z szefami dyplomacji Bułgarii, Grecji i Węgier, w którym wyrażono swoje „zaniepokojenie” ukraińską ustawą oświatową, która otwiera możliwość ukrainizacji szkół mniejszości narodowych. Skład sygnatariuszy listu nie był przypadkowy bowiem na Ukrainie żyje 409 tys. Rumunów, 150 tys. Bułgarów, 77 tys. Greków i 156 tys. Węgrów.

Jedynym rządem nie protestującym w sprawie ewentualnego zagrożenia dla praw oświatowych swoich rodaków na Ukrainie jest rząd Polski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pozostaje usatysfakcjonowane zapisami ukraińskiej ustawy oświatowej. Ustawę tę popierają także USA.

balkaninsight.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Pewnie przeczytał sobie jeden z komentarzy np. taki: „Софія Микитась · Одеса
    Угорці молдовани румини поляки=сидіть тихенько в УКРАЇНІ якщо хочите спокійно жити….А якщо щось не подобається виїзжайте до себе Бо отримаєте по голові ..Живите в нашій країні =сидіть і не рипайтесь ,,,,Прапори угорські негайно познімать Вивіски угорською мовою познімать…Хто живе в УКРАЇНІ повинні дотримуватись порядку і закону….
    Подобається · Відповідь · 6 · 9 год” A swoją drogą redakcja robi sobie znowu jaja z czytelników ,tekst w internecie urzędnika Ambasady USA w Kijowie to nie jest stanowisko departamentu stanu.