Ukraina i Węgry muszą pójść na ustępstwa, aby rozwiązać konflikt w dwustronnych stosunkach – powiedział agencji Ukrinform wicepremier Ukrainy ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji Dmytro Kułeba.

Kułeba powiedział w czwartek agencji Ukrinform, że po wyborze Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Węgry wysłały stronie ukraińskiej wyraźne sygnały o gotowości do dialogu w spornych kwestiach między oboma państwami. Według niego teraz Ukraina i Węgry powinny przywrócić wzajemne zaufanie, ponieważ tylko to pozwoli na szukanie kompromisu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Oczywiście ani Węgry, ani Ukraina nie widzą tego procesu tak, że zrobimy jakiś jednostronny krok i następnie zobaczmy, co się stanie. To musi zostać przedyskutowane. Obie strony muszą pójść na ustępstwa” – powiedział Kułeba.

Według niego kontakty i konsultacje z Węgrami będą odbywać się na różnych poziomach w celu „zbadania gruntu” i zrozumienia, co jest możliwe do osiągnięcia.

Ukraiński wicepremier podkreślił, że jego zdaniem Ukraina i Węgry mają o wiele więcej wspólnych interesów, niż kwestii, które ich dzielą. „Myślę więc, że możemy osiągnąć wspólny język. Ale obie strony muszą sobie ufać, a to wymaga pracy” – stwierdził Kułeba.

Polityk przypomniał, że był w przeszłości stałym przedstawicielem Ukrainy przy Radzie Europy, gdzie był „głęboko zanurzony” w problematykę węgierską. Na tej podstawie sformułował opinię, że w stosunkach ukraińsko-węgierskich nie ma nierozwiązywalnych spraw.

Stosunki między Węgrami a Ukrainą pogorszyły się z powodu ukraińskich ustaw – oświatowej i językowej, które według Budapesztu godzą w prawa węgierskiej mniejszości na Ukrainie. Z tego powodu Budapeszt blokuje integrację Ukrainy z UE i NATO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Węgier liczy, że Zełenski pomoże rozwiązać trudną sytuację mniejszości węgierskiej

Kresy.pl / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz