Węgrzy zmusili ukraiński rząd do negocjacji

Wspólnota Węgrów na Ukrainie sprzeciwia się ustawie oświatowej groźnej dla ich szkół. Nacisk rządu Węgier zmusił władze Ukrainy do negocjowania z miejscowymi Madziarami.

Ukraińska minister edukacji Lilia Hrynewycz spotkała się w środę z reprezentantami zamieszkujących Zakarpacie Węgrów. “Nasze rozmowy miały prowadzić do określenia stanowisk w sprawie wdrożenia artykułu 7 Prawa o Edukacji, polepszenia narzędzi dla nauki [języka] ukraińskiego, wypracowania nowego standardu podręczników, co ma nastąpić w okresie przejściowym przed pełnym wdrożeniem artykułu językowego” – można przeczytać w komunikacie ukraińskiego Ministerstwa Edukacji, z którego wynika, że nadal stoi ono na stanowisku wprowadzenia ukraińskiego do nauczania w szkołach ponadpoczątkowych dotychczas nauczających w języku węgierskim.

Ministerstwo zgłosiło zastrzeżenia do dotychczasowych podręczników używanych w szkołach węgierskiej mniejszości narodowej, uznając, że zbyt dużo miejsca poświęcono w nich węgierskiej symbolice narodowej czy węgierskiemu hymnowi, a za mało ukraińskim. Minister Hrynewicz uznała to za “nieodpowiednie”. Ukraińskie ministerstwo zgodziło się jednak na włączenie przedstawicieli społeczności węgierskiej do grup roboczych, które mają wypracować standardy programów nauczania.

We wrześniu Ukraina przyjęła nową ustawę oświatową, która otwiera możliwość ukrainizacji szkół mniejszości narodowych, w tym szkół polskich. Nowe ukraińskie prawo oświatowe stwierdza, że „językiem nauczania (procesu edukacyjnego) w placówkach oświatowych jest język państwowy”, czyli język ukraiński. Zgodnie z przyjętą ustawą, od przyszłego roku szkolnego dzieci będą mogły uczyć się w swoim języku ojczystym tylko w państwowych przedszkolach i do klasy IV szkoły początkowej. Od klasy V, wszystkie przedmioty miałyby być nauczane w języku ukraińskim. Szkoły mniejszości narodowych, w których teraz większość przedmiotów nauczana jest w ich językach, będą musiały stopniowo przejść na język ukraiński. Dotyczy to szkół ponadpodstawowych i wyższych. Ustawa otwiera możliwość dowolnego zwiększania liczby przedmiotów nauczanych po ukraińsku samymi aktami wykonawczymi. Bez względu na to jak ustawa zostanie skonkretyzowana na poziomie tych przepisów już oznacza pogorszenie sytuacji, bowiem uniemożliwia nauczanie wyłącznie w języku mniejszości.

Podczas gdy władze Polski zadowoliły się ogólnikową deklaracją ukraińskiej minister edukacji o tym, że język polski pozostanie (w nieokreślonej bliżej roli) w szkołach służących polskiej mniejszości narodowej, władze Węgier podjęły wobec Kijowa ostre kroki. Węgierski rząd zadeklarował, że będzie blokował wszystkie inicjatywy władz Ukrainy związane z ich ambicjami przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO do czasu, aż nie uzgodnią z miejscowymi Madziarami przepisów oświatowych. W ramach tej strategii Budapeszt trzykrotnie zablokował już spotkanie NATO-Ukraina na szczeblu rządowym.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply