Wołodin: Węgry poprosiły Rosję o pomoc w obronie praw mniejszości narodowych na Ukrainie

Przewodniczący niższej izby rosyjskiego parlamentu Wiaczesław Wołodin powiedział, że parlament Węgier zwrócił się do rosyjskiej Dumy Państwowej o połączenie wysiłków w obronie mniejszości narodowych na Ukrainie.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Wołodin powiedział o tym we wtorek na posiedzeniu plenarnym. “Zwrócił się do nas parlament Węgier z prośbą o połączenie wysiłków na rzecz obrony praw mniejszości, przede wszystkim do nauki języka” – mówił szef rosyjskiego parlamentu. W ocenie Wołodina mniejszości narodowe zamieszkujące Ukrainę – wymienił tu Węgrów i Polaków – są pozbawione możliwości nauki swojego języka przez ukraińską ustawę “O języku ukraińskim”.

Strona internetowa Dumy Państwowej cytuje słowa Wiaczesława Wołodina, z których wynika, iż sprawa obrony praw mniejszości na Ukrainie była omawiana przez niego na ostatnim spotkaniu z szefem węgierskiego parlamentu. Wówczas to László Kövér przekazał Rosjanom propozycję połączenia sił w tej kwestii. „Omawialiśmy tę kwestię na ostatnim spotkaniu z przewodniczącym węgierskiego parlamentu. Otrzymałem od niego decyzję najwyższego organu ustawodawczego, która dotyczy połączenia sił w celu ochrony praw małych narodów mieszkających na Ukrainie”.

Wołodin wyraził także przekonanie, że obrona praw mniejszości narodowych jest także celem polityki Polski i Rumunii.

Szef Dumy wezwał Parlament Europejski, Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a także Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy do zwrócenia uwagi na sytuację mniejszości narodowych na Ukrainie.

Przypomnijmy, że w sobotę Wołodin ostrzegł Ukrainę, że jeśli w dalszym ciągu będzie prowadzić politykę wymierzoną w mniejszości narodowe, może dojść do secesji niektórych jej obwodów. Wywołało to gniewne reakcje niektórych polityków ukraińskiego rządu.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja i Węgry skrytykowały ukraińską ustawę językową

Kresy.pl / PAP / RBK / Duma.gov.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply