Wołodin: Węgry poprosiły Rosję o pomoc w obronie praw mniejszości narodowych na Ukrainie

Przewodniczący niższej izby rosyjskiego parlamentu Wiaczesław Wołodin powiedział, że parlament Węgier zwrócił się do rosyjskiej Dumy Państwowej o połączenie wysiłków w obronie mniejszości narodowych na Ukrainie.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Wołodin powiedział o tym we wtorek na posiedzeniu plenarnym. „Zwrócił się do nas parlament Węgier z prośbą o połączenie wysiłków na rzecz obrony praw mniejszości, przede wszystkim do nauki języka” – mówił szef rosyjskiego parlamentu. W ocenie Wołodina mniejszości narodowe zamieszkujące Ukrainę – wymienił tu Węgrów i Polaków – są pozbawione możliwości nauki swojego języka przez ukraińską ustawę „O języku ukraińskim”.

Strona internetowa Dumy Państwowej cytuje słowa Wiaczesława Wołodina, z których wynika, iż sprawa obrony praw mniejszości na Ukrainie była omawiana przez niego na ostatnim spotkaniu z szefem węgierskiego parlamentu. Wówczas to László Kövér przekazał Rosjanom propozycję połączenia sił w tej kwestii. „Omawialiśmy tę kwestię na ostatnim spotkaniu z przewodniczącym węgierskiego parlamentu. Otrzymałem od niego decyzję najwyższego organu ustawodawczego, która dotyczy połączenia sił w celu ochrony praw małych narodów mieszkających na Ukrainie”.

Wołodin wyraził także przekonanie, że obrona praw mniejszości narodowych jest także celem polityki Polski i Rumunii.

Szef Dumy wezwał Parlament Europejski, Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a także Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy do zwrócenia uwagi na sytuację mniejszości narodowych na Ukrainie.

Przypomnijmy, że w sobotę Wołodin ostrzegł Ukrainę, że jeśli w dalszym ciągu będzie prowadzić politykę wymierzoną w mniejszości narodowe, może dojść do secesji niektórych jej obwodów. Wywołało to gniewne reakcje niektórych polityków ukraińskiego rządu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja i Węgry skrytykowały ukraińską ustawę językową

Kresy.pl / PAP / RBK / Duma.gov.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz