„NATO zawsze odpowie na jakikolwiek atak na Polskę lub kraje bałtyckie” powiedział we wtorkowym wywiadzie sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, Jens Stoltenberg.

„Obecność sił NATO w Polsce i krajach bałtyckich jest mocnym sygnałem wysłanym w kierunku Rosji: jeśli ktokolwiek zaatakuje Polskę lub państwa bałtyckie, to cały Sojusz odpowie na ten atak”, powiedział przed rozpoczęciem obrad szczytu NATO.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„NATO nie ma listy wrogów, ale Sojusz odpowie jeśli zajdzie taka potrzeba”, mówił do zebranych dziennikarzy.

Na pytanie o słowa prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który zagroził zablokowaniem szczytu w razie niespełnienia jego żądań ws. Kurdów, Stoltenberg odpowiedział, że zdolności bojowe Paktu są „większe niż kiedykolwiek” i planowane są kolejne kroki w celu ich wzmocnienia.

Agencja Reuters powołując się na ważne źródła w NATO podała tydzień temu, że Turcja odmawia poparcia planu pomocy NATO dla Polski i krajów bałtyckich do czasu, aż Sojusz zaoferuje Ankarze więcej wsparcia politycznego w walce Turków z kurdyjskimi bojownikami z YPG w północnej Syrii.

Na ostrą krytykę Sojuszu pozwolił sobie także prezydent Francji, Emannuel Macron, który w wywiadzie na początku listopada br. powiedział, że „to, co obecnie przeżywamy, to śmierć mózgu NATO”. Ostrzegł także europejskich członków NATO, że nie mogą już liczyć na to, że USA staną w ich obronie. Jak powiedział, „nie wie”, czy artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego zobowiązujący członków sojuszu do udzielania sobie wzajemnie pomocy w razie ataku, jeszcze działa.

Przeczytaj także: Eksperci z USA: w razie rosyjskiej agresji, Polacy razem z siłami USA mają zająć obwód kaliningradzki

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Reuters / Rzeczpospolita

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz