Rosja i Węgry utworzą komisję międzyparlamentarną

Podczas kolejnej wizyty szefa węgierskiego parlamentu w Rosji zostanie podpisane porozumienie o powołaniu węgiersko-rosyjskiej komisji międzyparlamentarnej.

W poniedziałek do Moskwy przybył przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér, który spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, przewodniczącym Dumy Państwowej Wiaczesławem Wołodinem. Jak podała służba prasowa rosyjskiej Dumy Państwowej, w trakcie spotkania strona rosyjska zaproponowała stworzenie wspólnej komisji międzyparlamentarnej, co spotkało się aprobatą Kövéra.

W trakcie swojego wystąpienia Wołodin wyrażał zadowolenie z „dynamicznego rozwoju” stosunków rosyjsko-węgierskich. Jako przykład wskazał wzrost wymiany handlowej między oboma krajami o 30 proc. w 2018 roku. Według niego parlamenty obu krajów powinny utrzymywać kontakty na poziomie komisji parlamentarnych. Szef Dumy wskazywał, że kilka parlamentów krajów Europy stworzyło wraz z Rosją komisje międzyparlamentarne – wymienił w tym kontekście Niemcy, Serbię i Francję.

„Można by podążać tą ścieżką, która została już wypracowana z innymi krajami i stworzyć dwustronną komisję międzyparlamentarną” – proponował Wiaczesław Wołodin. Jak podaje służba prasowa Dumy, László Kövér poparł ten pomysł, a także przyjął zaproszenie do odwiedzenia Rosji, aby podczas jego wizyty podpisano umowę o utworzeniu tej komisji.

Węgiersko-rosyjska komisja międzyparlamentarna miałaby omawiać kwestie współpracy gospodarczej, społecznej, humanitarnej i kulturalnej. Sprawą powołania komisji mają zająć się wiceprzewodniczący obu parlamentów.

Według służby prasowej Dumy László Kövér powiedział podczas spotkania z Wołodinem, że Węgry są zakładnikiem europejskiej polityki sankcji wobec Rosji. Zadeklarował przy tym zainteresowanie Węgier rosyjskim rynkiem. Zgodził się także z przewodniczącym Dumy, że „obecnie są takie kraje, które przywłaszczyły sobie ekskluzywne prawo do demokracji i uważają, że ich rozumienie demokracji jest jedynym słusznym”. Kövér uznał taką sytuację za całkowicie niedopuszczalną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry zawarły z Rosją umowę gazową na 2020 rok

Kresy.pl / duma.gov.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz