Węgry zawarły z Rosją umowę na dostawy gazu na 2020 rok. Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto zaznaczał m.in., że Węgry muszą zapewnić sobie dostawę rosyjskiego gazu przed końcem roku, z uwagi na brak umowy Rosja-Ukraina o tranzycie gazu.

W czwartek szef MSZ Węgier Peter Szijjarto, przebywając na Międzynarodowym Forum ekonomicznym w Petersburgu poinformował o zawarciu umowy z Rosją na dostawy gazy na przyszły rok. – Zaopatrzenie Węgier w gaz z kierunku rosyjskiego jest zapewnione, gwarantują to dzisiejsze porozumienia – powiedział po spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem i ministrem przemysłu Denisem Manturowem. Wcześniej spotkał się z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem i prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Sziijarto dodał, że dzięki podpisanym w czwartek porozumieniom, niezbędna dla węgierskiego przemysłu i gospodarstw domowych ilość gazu na 2020 jest już do dyspozycji – częściowo fizycznie, a częściowo na podstawie umów. Pod koniec września do węgierskich magazynów mają zostać dostarczone 2 mld metrów sześciennych gazu, zaś kolejne 2 mld m sześc. dotrze na Węgry przez Austrię.

Węgierski minister zaznaczył, że jak dotąd umowa między Rosją a Ukrainą ws tranzytu gazu na 2020 rok nie została zawarta i dopiero ma to nastąpić. Tłumaczył, że z tego powodu Węgry muszą zapewnić sobie dostawę rosyjskiego gazu przez Ukrainę przed końcem roku. Szijjarto powiedział też, że współpraca z Rosją jest dla Węgier ważna, zarówno pod względem handlu międzynarodowego, jak i bezpieczeństwa energetycznego.

– Widzimy dziś, że duże zachodnioeuropejskie kraje szybko intensyfikują swoją gospodarczą, handlową i inwestycyjną współpracę z Rosją – powiedział. – Nie osiągnęliśmy takiego tempa, ale podpisane umowy są krokiem do wzmocnienia dostaw energii dla Węgier, a także wyników w handlu zagranicznym.

Odtąd, rozmowy z Rosją ws. dostaw gazy będą koncentrować się na 2021 roku i okresie późniejszym.

Ponadto, Szijjarto wyraził też zadowolenie z faktu, że wzrosła obecność węgierskiego przemysłu farmaceutycznego w Rosji. Wcześniej koncern Richter zainwestował na rosyjskim rynku ponad 100 mln euro.

Czytaj również: Szijjarto w Moskwie: mamy prawo do importu gazu z południa jak Europa Zachodnia z północy

MTI / forsal.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply