Minister spraw zagranicznych Rosji skomentował amerykański plan zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego, uznając go za błędny.

Administracja Donalda Trumpa zapowiada przygotowanie nowej umowy mającej rozwiązać konflikt między Izraelem a Palestyńczykami. Za jej przygotowanie odpowiada powiązany z wpływowymi środowiskami żydowskimi zięć prezydenta Jared Kushner. Projekt umowy nie został jeszcze zaprezentowany, ale z informacji ujawnianych nieoficjalnie zakłada on podważenie dotychczasowego osadzonego w prawie międzynarodowym modelu dwóch państw, a więc utworzenia obok Izraela niepodległego państwa palestyńskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„W ostatnich latach słyszymy, że w szybkim czasie będzie ogłoszona nowa inicjatywa bliskowschodnia – tak zwana >>umowa wieku<<, która jakoby powinna przynieść podpisanie pokoju między Arabami i Izraelem. Jego ogłoszenie zostało kolejny raz przełożone do czasu sformowania nowego izraelskiego rządu” – przypomniał Siergiej Ławrow, cytowany w niedzielę przez agencję informacyjną RIA Nowosti za kuwejcką agencją Kuna. Jak ocenił – „jeśli wierzyć krążącym informacjom może chodzić o wątpliwe zmiany mogące być niezgodnymi z międzynarodowo uznaną bazą uregulowania [konfliktu] bliskowschodniego”. Rosyjski minister spraw zagranicznych uznał przy tym, że „akceptowalność takiej >>umowy<< dla Palestyńczyków wydaje się bardzo wątpliwa”.

Szef rosyjskiej dyplomacji uderzył w bardziej zdecydowane tony wobec zamierzeń USA wobec Palestyny. Jeszcze w grudniu Ławrow wypowiadał się w sposób bardziej zdystansowany zaznaczając, że „do tej pory tej umowy nikt nie widział”. Mediacyjna rola USA i nowy proponowany przez Waszyngton plan są odrzucane przez stronę palestyńską, która stoi na stanowisku porozumień z Oslo.

ria.ru/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz