Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oskarżył Izrael o faktyczne zniszczenie procesu pokojowego oraz odrzucił mediację USA.

“Izrael zabił Oslo. On wykończył Oslo” – Abbas powiedział na otwarciu dwudniowego posiedzeniu Rady Głównej Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Stwierdził, że działania Izraela pozbawiły władz Autonomii, utworzonej właśnie na mocy Porozumienia z Oslo z 1994 r., resztek autorytetu. Porozumienie to, zawarte między OWP a Izraelem, zakłada stopniową rozbudowę narodowej autonomii Palestyńczyków, aż do budowy w pełni suwerennego państwa tego narodu, obok Izraela.

Obecny stan rzeczy na Zachodnim Brzegu Jordanu Abbas określił wprost jako okupację. W czasie wystąpienia Abbas poświęcił czas opisywaniu historii syjonizmu, nazywając jego ideę “przedsięwzięciem kolonialnym”, które jednak nie jest jedynym możliwym przejawem “żydowskości”.

“Jeśli stracimy Jerozolimę co chcecie robić?” – Abbas mówił do członków Rady – “Mieć państwo z Abu Dis jako stolicą? To jest to co oni nam teraz oferują: Abu Dis”. Abu Dis to niewielka dzielnica na wschodzie Jerozolimy, już teraz kontrolowana przez Autonomię Palestyńską.

Główne ostrze krytyki prezydenta Autonomii Palestyńskiej było jednak wymierzone w Waszyngton. “Nie zaakceptujemy USA jako mediatora, po tym co nam zrobili” – mówił Abbas odnosząc się do decyzji o przeniesieniu ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy, co było jasnym ruchem poparcia dla roszczeń Izraelczyków wobec miasta, które zgodnie z prawem międzynarodowym nie należy do Izraela. Abbas odniósł się przy tym do pogróżek Donalda Trumpa o tym, że wycofa finansowanie Autonomii Palestyńskiej. “Precz z twoimi pieniędzmi” – komentował palestyński polityk – “On [Trump] powiedział – dam wam umowę pokojową. Umowa zamieniła się w katastrofę. On powiedział – nie będziemy płacić Palestyńczykom ponieważ wstrzymali negocjacje. Gdzie są negocjacje?” – pytał Abbas.

Palestyński polityk zadeklarował, że nie spotka się z ambasadorem USA w Izraelu, Davidem Friedmanem przypominając, że popierał on nielegalne osadnictwo żydowskie na terytoriach okupowanych, a nawet wystosował do Departamentu Stanu pismo by amerykańska dyplomacja nie używała słowa “okupacja” w odniesieniu do obszarów palestyńskich, bowiem, jak uznał Friedman, “Izrael nie może okupować własnych ziem”. Abbas krytykował też przedstawicielkę USA przy ONZ Nikki Haley, która wygrażała państwom głosującym na forum Zgromadzenia Ogólnego za uchwałą, krytykującą amerykański ruch w sprawie Jerozolimy. “Tych dwoje to hańba dla każdej szanującej się administracji, o ile taka administracja się szanuje” – powiedział Abbas.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej wzywał bazujący w Strefie Gazy Hamas do przyspieszenia kroków na rzecz unifikacji struktur tej esklawy i Zachodniego Brzegu. “Państwo bez Gazy nie jest możliwe. Państwo w Gazie nie jest możliwe” – powiedział Abbas, odnosząc się w ten sposób do trwającego ponad dekadę rozłamu między Palestyńczykami, kiedy to OWP i Fatah wyparły Hamas do Strefy Gazy, którą ten rządził całkowicie samodzielnie.

nytimes.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply