Prezydent USA zagroził państwom, które krytykują jego kraj na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych obcięciem wsparcia finansowego.

Gniewną reakcję Trumpa spowodowało prawdopodobnie wtorkowe głosownie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie statusu Jerozolimy. Rezolucję krytykującą uznawanie miasta za stolicę Izraela, choć tekst projektu nie wymieniał z nazwy Stanów Zjednoczonych, poparło wszystkich 14 członków Rady poza USA. Amerykańska przedstawicielka zmuszona była uciec się do weta, które, przysługuje USA jako jednemu z pięciu stałych członków RB. Mimo tego w czwartek ma zebrać się, na nadzwyczajnej sesji, Zgromadzenie Ogólne ONZ i przyjąć uchwałę już z nazwy potępiającą politykę Waszyngtonu. Projekt uchwały ma dużą szansę bycia przyjętym.

„Biorą setki miliony dolarów” – Trump mówił o państwach, które występują z krytyką jego państwa, a nawet miliardy dolarów i głosują przeciwko nam  – „Cóż, obserwujemy te głosowania. Pozwólmy im głosować przeciw nam. Bardzo dużo zaoszczędzimy. Nie przejmujemy się tym” – cytuje agencja Reuters.

Jak informuje telewizja Al Jazeera przedstawicielka USA w ONZ, Nikki Haley rozsyłała do reprezentantów innych państw „zastraszające” listy. W podobnym tonie Haley napisała na Twitterze, zapewniając, że „USA zapamiętają nazwy” państw popierających krytyczną wobec nich uchwałę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki stwierdził, że władze USA „popełniając kolejny błąd rozsyłając osławiony list zastraszający państwa, [ich] suwerenne decyzje jak głosować”.

aljzeera.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Trump grozi ? Nie wierzę !!! On tylko prosi , by wszyscy byli jednomyślni z nim .A tak na serio,to teraz rozumiem dlaczego przy nakładaniu sankcji na opornych ,wszyscy głosują podobnie jak jankesi.Pamiętam początki sankcji wprowadzanych przeciwko Rosji za zajęcie Krymu.Przeciwna Holandia wymiękła, gdy samolot z jej obywatelami spadł nad Ukrainą,a Pani Merkel z wielkiej przyjaciółki Putina stała się jego wrogiem ,gdy ujawniono podsłuch na jej komórce.