Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek, że premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami. Spółki Skarbu Państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji. Proces przejmowania infrastruktury rozpoczął się dziś i powinien być zakończony w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Müller wyjaśnił, że czasowy brak dostaw wynika z objęcia sankcjami firm powiązanych z Rosją lub podmiotami wspierającymi działalność wojenną Rosji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8199.32 PLN    (37.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W związku z tym, że ta decyzja została podjęta, w niektórych gminach doszło do czasowego przerwania dostaw gazu, natomiast dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym, wydał polecenia spółkom Skarbu Państwa – m.in. PGNiG, PSG, Gaz-Systemowi – aby w niezwłocznym tempie dostarczyć gaz do tych sieci, których formalnym właścicielem jest firma Novatek” – powiedział rzecznik rządu. Firma Novatek została zobowiązana do przekazania swoich sieci spółkom Skarby Państwa.

Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie to spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugi największy producent gazu ziemnego w Rosji.

PGNiG wydało w tej sprawie specjalne oświadczenie.

„Polska Spółka Gazownictwa oraz PGNiG Obrót Detaliczny, spółki  z Grupy Kapitałowej PGNiG, włączają się w proces przywracania dostaw gazu mieszkańcom gmin, w których błękitne paliwo przestała dostarczać objęta sankcjami firma Novatek Green Energy. Spółki są w stałym kontakcie i współpracują na bieżąco z administracją rządową. Dzięki temu udało się wypracować rozwiązania umożliwiające sprawne przywrócenie dostaw gazu” – napisano.

Polska Spółka Gazownictwa przystąpiła do realizacji nałożonych zadań zmierzających do przywrócenia dystrybucji gazu na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin.

Jak informowaliśmy, we wtorek PGNiG poinformowało o otrzymaniu od Gazpromu oficjalnego pisma w sprawie wstrzymania dostaw gazu. Rosyjski koncern podał, że od środy wstrzymuje dostawy gazu do Polski poprzez rurociąg jamalski, twierdząc, że decyzja wynika z Dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 31 marca 2022 r. Chodzi o wymóg dokonywania ostatecznej płatności za dostarczany gaz w rublach. Strona polska dalej rozliczała się zgodnie z aktualnymi warunkami, odrzucając możliwość płacenia Rosjanom w ich walucie.

Tego samego dnia polski rząd ogłosił jednostronne wprowadzenie wobec Rosji sankcji wykraczających poza te nałożone przez Unię Europejską. Objęły one między innymi Gazprom.

W środę napisaliśmy, że także Goldman Sachs przewiduje, iż Polska będzie nadal importować rosyjski gaz tyle, że przez kraje pośredniczące.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz