USA pochwaliły ukraińskie prawo oświatowe

USA wsparły Ukrainę w kwestii nowego prawa oświatowego, które Węgry i Rumunia uznały za zagrożenie dla praw swoich mniejszości narodowych.

Ambasada USA w Kijowie pochwaliła na Twitterze nowelizację ukraińskiej ustawy oświatowej.

Gratulacje dla Ukrainy za posunięcie do przodu reformy oświatowej. Inwestowanie w młodzież jest kluczem do przyszłości – napisano na twitterowym koncie ambasady.

Tweet ambasady dotyczy zmiany ukraińskiego prawa oświatowego, która wywołała ostre reakcje Węgier i Rumunii. Przypomnijmy, że w ubiegły wtorek Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę ws. reformy systemu oświaty, która wprowadza język ukraiński do szkół mniejszości narodowych, na poziomie wyższym niż nauczanie początkowe. W jakim zakresie języka państwowy wyprze w procesie nauczania języki ojczyste mniejszości, o tym zadecydują dalsze przepisy wykonawcze do ustawy. Wyraźna jest jednak tendencja do ograniczenia nauczania w językach innych niż ukraiński. Minister oświaty Ukrainy Lilija Hrynewycz otwarcie przyznała, że za nowelizacją ustawy stała intencja przyspieszenia procesów asymilacyjnych mniejszości narodowych na Ukrainie.

Władze Węgier i Rumunii krytycznie odniosły się do tej reformy, którą uznały za zagrożenie dla szkolnictwa ich mniejszości narodowych na Ukrainie. Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto nazwał ją „ciosem w plecy”, a Rumunia wyraziła swoje zaniepokojenie i zapowiedziała rozmowy na ten temat. Na dzisiaj zapowiedziano wezwanie ukraińskiego ambasadora do węgierskiego MSZ. Węgrzy już zapowiedzieli bojkot wszelkich inicjatyw międzynarodowych Ukrainy. Stanowisko rządu poparła nawet węgierska liberalna opozycja, której 100 zwolenników demonstrowało wczoraj w centrum Budapesztu solidaryzując się z rodakami na Ukrainie.

Na tle Węgier i Rumunii pasywnością wyróżnia się reakcja polskiego MSZ, które nie widzi powodów do niepokoju, jednak zapowiedziało, że „będzie uważnie obserwować proces wdrożenia ustawy w życie i podejmie wszelkie niezbędne działania, by zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do nauki w języku polskim”.

Kresy.pl / Twitter / dailynewshungary.com

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Czas_przebudzenia
   Czas_przebudzenia :

   @jazmig
   Jedyne co daje spójny obraz z wielu zdawałoby się sprzecznych wizji to fakt, że masoni opanowali kluczowe stanowiska władzy w krajach post-chrześcijańskich, w tym również w USA. A ponieważ te siły rządu wyznawców zła za główny cel walki mają zniszczenie chrześcijaństwa, to potrzebują do tego rzeszy swoich pożytecznych głupców i zapalczywych agresorów gotowych atakować z ukrycia. Dopóki ludzie nie nawrócą się na jedyną prawdziwą wiarę, dopóty będą ofiarami złego (nawet gdy wielu zwiedzionym głupcom wydaje się, że rozdają karty przy stole z królem zła).