Praworządność i demokracja to podstawowe wartości. Dlatego dobrze będzie, jeżeli dyskusja i rozmowa między Unia Europejską, Komisją Europejską i Polską doprowadzi do pragmatycznego rozwiązania – oświadczył w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w niedzielę z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Po spotkaniu kanclerz Niemiec odniósł się w rozmowie z dziennikarzami do sporu na linii polski rząd – KE. “Praworządność i demokracja są podstawowymi wartościami i dlatego dobrze będzie, jeżeli dyskusja i rozmowa między Unia Europejską, Komisją Europejską i Polską doprowadzi do pragmatycznego rozwiązania” – wskazał Scholz na konferencji prasowej po spotkaniu.

“My byśmy przyjęli z satysfakcją, gdyby istniało wspólne rozumienie Komisji i strony polskiej, i będziemy dalej połączeni w Unii Europejskiej wartościami demokracji i praworządności” – dodał, cytowany przez PAP.

Zobacz także: Morawiecki po spotkaniu z Scholzem: Omówiliśmy kwestię wschodniej granicy i możliwe sankcje

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w wywiadzie dla Financial Times, który został opublikowany w niedzielę, że jeżeli Bruksela zaostrzy spór i obetnie fundusze dla Warszawy, to Polska powinna zawiesić płatności do budżetu UE i wetować unijne polityki.

Agencja Reuters napisała w niedzielę, że “bojowa postawa Polski” w czasie spotkania Reynders-Ziobro przekreśliła nadzieje na porozumienie w kwestii odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Medium powołuje się na członka delegacji, która 18 listopada br. towarzyszyła Reyndersowi w Warszawie.

Reuters podaje, że unijny komisarz ds. sprawiedliwości został potraktowany “brutalnie” i był “ewidentnie zszokowany” stanowiskiem Warszawy, a spotkanie nie spowodowało “zbliżenia stanowisk”.

Zobacz także: Polska nie płaci za Turów. KE żąda prawie 40 mln euro

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Kaczyński: Niemcy dążą do federalizacji Europy. To przekreśla pamięć historyczną XX wieku

W czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Manuel Campos Sanchez-Bordona, wydał opinię, według której należy oddalić skierowane do TSUE skargi rządów Polski i Węgier dotyczące tzw. systemu warunkowości. Chodzi o mechanizm, który oficjalnie ma służyć do „ochrony budżetu UE w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego”.

Zobacz: Trybunał Sprawiedliwości UE: sześciogodzinne obrady ws. skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości

Przypomnijmy, że na początku września br. Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na grudniowym szczycie Unii Europejskiej Polska i Węgry zgodziły się na powiązanie mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i zrezygnowały z zawetowania tego ostatniego. W zamian otrzymały niewiążącą prawnie deklarację, że mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie obiektywny i wejdzie w życie dopiero po jego ocenie przez TSUE . Tymczasem Komisja wstrzymała wypłatę środków finansowych dla Polski jeszcze przed taką oceną.

Czytaj także: Ziobro: Fundusz Odbudowy to droga do federalizacji UE. Apelujemy o wstrzymanie jego ratyfikacji

Zobacz także: Nowa szefowa MSW Niemiec krytykuje działania Polski na granicy z Białorusią

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply