Niezwykle ważną jest polityka jednych Chin, którą popieramy od samego początku, odkąd tylko ta polityka się pojawiła, to jest przez nas wspierana – oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Pekinie.

W poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem, premierem ChRL Li Qiangiem, a także z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhao Lejiem.

W rozmowie z Zhao Lejiem prezydent RP przypomniał o porozumieniu między Polską a Chinami o współpracy w realizacji Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chodzi o stworzenie szlaków komunikacyjnych umożliwiających dostawy chińskich towarów do Europy, a także eksport dóbr z Europy do Chin.

Odnosząc się do współpracy politycznej, prezydent oświadczył, że polskie dążenie jest jednoznaczne: “chcielibyśmy pokoju na świecie”. “Bardzo martwi nas wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, bo ona też przeszkadza we wzajemnych relacjach handlowych, przeszkadza w realizacji idei Pasa i Szlaku. Mamy nadzieję, że ta wojna zakończy się najszybciej jak to możliwe sprawiedliwym pokojem” – powiedział.

Czytaj: Chiny zniosły krótkoterminowe wizy dla Polski

“Uważam, że niezwykle ważną jest polityka jednych Chin, którą popieramy od samego początku, odkąd tylko ta polityka się pojawiła, to jest przez nas wspierana. Relacje polityczne między Polską a Chinami liczą sobie 75 lat i polska polityka w tym zakresie jest stabilna i stała. Ale dla nas ta polityka przekłada się na szersze relacje międzypaństwowe, także zapewnieniem zasady suwerenności i nienaruszalności granic” – kontynuował Duda. Wskazał, że w Europie naruszono te zasady.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się też w poniedziałek z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Podpisano kilka porozumień gospodarczych, w tym porozumienie w sprawie eksportu polskiego drobiu.

Polityka “jednych Chin”, o której mówił prezydent, oznacza uznanie władz Chińskiej Republiki Ludowej za jedyny legalny rząd Chin.

Uznawana przez małą część państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan, gdzie korzystając z osłony USA funkcjonowały dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Zobacz także: Wiceszef polskiej dyplomacji domaga się od Chin wsparcia Ukrainy

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply