Komisja Europejska ma zamiar skończyć z praktyką przestawiania zegarków dwa razy do roku – z czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Jest to rezultat unijnych konsultacji społecznych, w których wzięło udział 4,6 mln Europejczyków.

Jak podaje BBC, o zamiarach KE poinformował jej szef Jean-Claude Juncker. Powiedział on, że miliony „wierzą, że w przyszłości czas letni będzie obowiązywał przez cały rok i to się stanie”.

Aby spodziewana propozycja KE weszła w życie, będzie musiało ją poprzeć 28 krajów UE oraz Parlament Europejski. Szczegóły propozycji nie są jeszcze znane – KE dopiero nad nimi pracuje. Jak pisze BBC, jedną z opcji rozważanych w dokumencie konsultacyjnym jest pozostawienie każdemu z krajów członkowskich decyzji, czy chce na stałe wybrać czas letni czy zimowy.

Zapowiedzi KE są efektem zakończonych pod koniec sierpnia rekordowo popularnych internetowych konsultacji społecznych. Jak pisaliśmy wczoraj, według wstępnych rezultatów około 80 proc. osób z całej UE, które wzięły udział w konsultacjach, chce zrezygnować ze zmiany czasu. Według dzisiejszej depeszy PAP przeciwników zmiany czasu było więcej – aż 84 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Trzeba wziąć pod uwagę, że 4,6 mln Europejczyków wzięło udział w konsultacjach publicznych. Rezultat tych konsultacji jest bardzo jasny – 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków” – powiedział w piątek rzecznik KE Alexander Winterstein.

Ankietowani w znacznej większości uznali, że zmiany czasu negatywnie wpływają na zdrowie ludzi, przyczyniają się do wypadków drogowych i nie przyczyniają się do oszczędności energii. Dla 76 proc. z nich przestawianie zegarków dwa razy w roku jest doświadczeniem „bardzo negatywnym” albo „negatywnym”.

Jak pisze PAP, opieranie się na wynikach konsultacji budzi jednak kontrowersje, ponieważ nie są one reprezentatywne. Ponadto na ich wynik znacząco wpłynęła nadreprezentacja głosów z Niemiec – w konsultacjach wzięło udział prawie 4 proc. Niemców, przy 0,34 proc. Polaków i zaledwie 0,04 proc. Włochów. W naszym kraju aż 95 proc. respondentów opowiedziało się za rezygnacją ze zmiany czasu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / PAP / BBC
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz