Piątek 31. sierpnia był dla prezydenta Białorusi dniem decyzji kadrowych. Jak podaje agencja Biełta, Aleksandr Łukaszenko mianował nowych ministrów finansów i energetyki, ambasadorów w Norwegii i Paragwaju a także wydał zgodę na mianowanie kilkunastu urzędników niższego szczebla i szefów przedsiębiorstw.

Nowym ministrem finansów Białorusi został Maksim Jermołowicz a ministrem energetyki Wiktor Karankiewicz. Obaj do tej pory byli pierwszymi wiceministrami w swoich resortach.

Jak pisze portal tut.by, stanowisko białoruskiego ministra energetyki pozostawało od dawna nieobsadzone. Na początku maja Łukaszenko zdymisjonował ministra Władimira Potupczika. Jak podawały wówczas białoruskie media, ministra zwolniono w związku patronowaniem przez niego rodzinnemu biznesowi, który otrzymywał zamówienia na materiały budowlane po zawyżonych cenach. Natomiast Jermołowicz zastąpi w fotelu ministra finansów Władimira Amarina, którego Łukaszenko nazwał „dobrym specjalistą”, ale „zbyt spokojnym człowiekiem na to stanowisko”.

Podejmując dzisiejsze decyzje białoruski przywódca zapowiedział, że to nie koniec zmian kadrowych. Jako jedną z przyczyn planowanych roszad wymienił… pijaństwo na szczytach władzy. Nawiązując do licznych w ostatnim czasie zmian, których dokonał w rządzie, zasugerował, że przeprowadzono je z powodu zaglądania przez urzędników do kieliszka.

Kontynuuję monitorowanie i śledzenie sytuacji po odnowie rządu. Chcę powiedzieć, że to jeszcze nie koniec. Będziemy wracać do wielu urzędników i to nie tylko w rządzie, którzy dziś nie przynoszą rezultatów, lub nie działają zgodnie z zasadami, które zostały określone przeze mnie – powiedział szef państwa. – Chcę publicznie powiedzieć o niedopuszczalności picia. Wstydziłem się o tym mówić, ale wielu kierowników, których ostatnio zwolniłem, nie wylewało za kołnierz– dodawał. Jak twierdził, nie chce kontrolować, z kim jego urzędnicy piją i z kim „chodzą do bani”. – Ale co się tyczy picia, to powinniście znać miarę, powinniście wiedzieć, z kim, gdzie i ile, jak mówi się w narodzie. Jeśli stracicie to wyczucie – nie jesteście przywódcami. I dlatego z tej przyczyny przyjdzie się w najbliższym czasie z niektórymi rozstać. – zapowiadał Łukaszenko.

Przypomnijmy, że w połowie sierpnia Łukaszenko przeprowadził daleko idące zmiany w rządzie. Rekonstrukcja objęła m.in. stanowisko premiera, wicepremierów, ministrów budownictwa, przemysłu, łączności i informatyzacji oraz gospodarki.

Kresy.pl / Biełta / Tut.by / rg.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz