Prezydent Białorusi spełnił swoje zapowiedzi poczynione w czasie burzliwego posiedzenia w Orszy i przeprowadził daleko idące zmiany w rządzie.

W czasie wyjazdowego posiedzenia najwyższych władz Białorusi w Orszy, które odbyło się 13 sierpnia, Aleksandr Łukaszenko ostro skrytykował administrację rejonu orszańskiego ale też rządu i urzędników swojej administracji. Choć już wówczas ogłosił dymisję dwóch ministrów, zgodnie z zapowiedziami białoruski prezydent przeprowadził kolejne roszady personalne w radzie ministrów.

Rekonstrukcja rządu objęła samego premiera. Andrieja Kobiakowa zastąpi na tym stanowisku Siergiej Rumas. Nowy premier był dotychczas szefem Banku Rozwoju. W latach 2010-2012 był wicepremierem.

Pierwszym wicepremierem został dotychczasowy kierownika aparatu adminsitracyjnego rady ministrów. Wicepremierami zostali także Igor Liaszenko (dyrektor państwowego przedsiębiorstwa naftowego Belnefttechim), Władimir Kuchariew, a także obecny ambasador Białorusi w Moskwie Igor Pietriszenko.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Stanowiska zdymisjonowanych już w zeszłym tygodniu ministrów budownictwa i przemysły zajęli odpowiednio Dmitrij Mikulenok i Paweł Utjupin. Ministrem łączności i informatyzacji został z kolei Konstantin Szulgin wywodzący się z kręgów wojskowych. Ministerstwo gospodarki przejął Dmirtij Krutoj, zaś Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy Roman Gołowczenko.

Tłumacząc swoje decyzje kadrowe Łukaszenko podkreślił, że od dawną planował zmiany w rządzie. Podkreślał, że sytuacja w rejonie orszańskim była tylko ostatnią z przesłanek dla dymisji premiera i ministrów. Sugerował, że w rządzie Kubiakowa pojawiły się konflikty – „nie może być różnicy zdań i poglądów w prowadzeniu kursu rozwoju naszego kraju” – powiedział białoruski prezydent dodając, że ten „kurs” określa właśnie on „w swoim przedwyborczym programie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowy rząd składa się z ministrów młodszych od poprzedniego. Portal Biełorusskij Partizan opisując postać nowego premiera przypomina, ze Rumas jest opinii publicznej bardziej znany niż jakikolwiek z członków rządu Kobiakowa. Wspomina także o pozytywnym odbiorze Rumasa przez zagranicznych inwestorów. Autor rozpatruje nowego premiera jako technokratę zainteresowanego w prowadzeniu reform.

tut.by/belaruspartizan.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz