Zebranie prezydenta Białorusi, najwyższych urzędników państwowych i przedstawicieli lokalnych władz w sprawie sytuacji w rejonie orszańskim miało bardzo burzliwy przebieg.

Aleksandr Łukaszenko przybył 13 sierpnia do rejonu orszańskiego by skontrolować sytuację ekonomiczną w rejonie, który od ponad roku był przedmiotem jego zainteresowania. Białoruski prezydent pojawił się w działającym w rejonie orszańskim przedsiębiorstwie państwowym – zakładzie maszynowym. Po obchodzie po terenie fabryki, Łukaszenko nie krył niezadowolenia. Dyrektorowi zakładu przedstawił alternatywę – albo odrodzenie przedsiębiorstwa, albo więzienie. Podobnie negatywne oceny wzbudziła w prezydencie wizyta w lokalnym przedsiębiorstwie mięsnym.

Stan infrastruktury i organizacja pracy w odwiedzonych zakładach były tak niezadowalające, że stały się 14 sierpnia tematem posiedzenia białoruskiego prezydenta oraz najwyższych przedstawicieli jego administracji, premiera i ministrów, przedstawicieli terenowej administracji rejonu orszańskiego.

Jako główną przyczynę zaniedbań Łukaszenko wskazał bark realizacji zarządzeń jakie wydał w sprawie rejonu rok wcześniej, dając urzędnikom czas na naprawę sytuacji. Od kwietnia 2017 roku prezydent wydał 127 zarządzeń odnoszących się do rejonu orszańskiego. Podkreślił przy tym, że w celu ich realizacji zostały wydzielone specjalne środki finansowe z budżetu państwa, efektów wydania których nie widać. Łukaszenko obsztorcował szefową swojej administracji Natalię Kaczanową, premiera Andrieja Kobiakowa, a także swojego wieloletniego zausznika Wiktora Szejmana.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Łukaszenko zapowiedział zmiany w rządzie. Doraźnie nakazał natomiast przeprowadzić zmiany we władzach rejonu. „Dosyć patrzenia im w gębę jak oni będą opowiadać jak im trudno” – mówił podniesionym głosem Łukaszenko. Ofiarami zmian kadrowych stali się minister przemysłu Witalij Wowok i minister budownictwa Anatolij Czernyj, który „siedział, nie mógł wyremontować dachu”, jak stwierdził prezydent Białorusi, nawiązując do stanu zakładu maszynowego w Orszy. „W tym tygodniu podjąć decyzję o wymianie całego kierownictwa rządu” – powiedział tonem nie znoszącym sprzeciwu Łukaszenko. Prezydent podjął doraźne decyzje w sprawie kierownictwa rejonu orszańskiego. „Pozniaka do dymisji i znaleźć mu drugą pracę” – Łukaszenko postanowił w sprawie przewodniczącym rejonowego komitetu wykonawczego.

Czytaj także: Łukaszenko: Trzeba będzie wschodzić w skład jakiegoś państwa [+VIDEO]

tut.by/kresy.pl

 

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz