Zebranie prezydenta Białorusi, najwyższych urzędników państwowych i przedstawicieli lokalnych władz w sprawie sytuacji w rejonie orszańskim miało bardzo burzliwy przebieg.

Aleksandr Łukaszenko przybył 13 sierpnia do rejonu orszańskiego by skontrolować sytuację ekonomiczną w rejonie, który od ponad roku był przedmiotem jego zainteresowania. Białoruski prezydent pojawił się w działającym w rejonie orszańskim przedsiębiorstwie państwowym – zakładzie maszynowym. Po obchodzie po terenie fabryki, Łukaszenko nie krył niezadowolenia. Dyrektorowi zakładu przedstawił alternatywę – albo odrodzenie przedsiębiorstwa, albo więzienie. Podobnie negatywne oceny wzbudziła w prezydencie wizyta w lokalnym przedsiębiorstwie mięsnym.

Stan infrastruktury i organizacja pracy w odwiedzonych zakładach były tak niezadowalające, że stały się 14 sierpnia tematem posiedzenia białoruskiego prezydenta oraz najwyższych przedstawicieli jego administracji, premiera i ministrów, przedstawicieli terenowej administracji rejonu orszańskiego.

Jako główną przyczynę zaniedbań Łukaszenko wskazał bark realizacji zarządzeń jakie wydał w sprawie rejonu rok wcześniej, dając urzędnikom czas na naprawę sytuacji. Od kwietnia 2017 roku prezydent wydał 127 zarządzeń odnoszących się do rejonu orszańskiego. Podkreślił przy tym, że w celu ich realizacji zostały wydzielone specjalne środki finansowe z budżetu państwa, efektów wydania których nie widać. Łukaszenko obsztorcował szefową swojej administracji Natalię Kaczanową, premiera Andrieja Kobiakowa, a także swojego wieloletniego zausznika Wiktora Szejmana.

Łukaszenko zapowiedział zmiany w rządzie. Doraźnie nakazał natomiast przeprowadzić zmiany we władzach rejonu. “Dosyć patrzenia im w gębę jak oni będą opowiadać jak im trudno” – mówił podniesionym głosem Łukaszenko. Ofiarami zmian kadrowych stali się minister przemysłu Witalij Wowok i minister budownictwa Anatolij Czernyj, który “siedział, nie mógł wyremontować dachu”, jak stwierdził prezydent Białorusi, nawiązując do stanu zakładu maszynowego w Orszy. “W tym tygodniu podjąć decyzję o wymianie całego kierownictwa rządu” – powiedział tonem nie znoszącym sprzeciwu Łukaszenko. Prezydent podjął doraźne decyzje w sprawie kierownictwa rejonu orszańskiego. “Pozniaka do dymisji i znaleźć mu drugą pracę” – Łukaszenko postanowił w sprawie przewodniczącym rejonowego komitetu wykonawczego.

Czytaj także: Łukaszenko: Trzeba będzie wschodzić w skład jakiegoś państwa [+VIDEO]

tut.by/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply