Sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa Aleksandr Wolfowicz w białoruskiej telewizji stwierdził, że sytuacja wokół Białorusi jest niespokojna. W kontekście kryzysu na granicy zasugerował, że migrantów nie jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej. „Eskalacja sytuacji ze strony Polski i krajów bałtyckich świadczy oczywiście o ich krótkowzrocznej polityce” – powiedział.

Aleksandr Wolfowicz sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa na antenie “Białoruś 1” stwierdził, że sytuacja wokół Białorusi jest niespokojna. Jego zdaniem kroki podejmowane przez państwa Zachodnie, z uwzględnieniem USA, podtrzymują napięcie. Dlatego Mińsk zwiększa zestaw środków odstraszających, które mają zapewnić bezpieczeństwo kraju.

Wolfowicz stwierdził, że sytuacja nie jest spokojna, ale za to nie ma “momentów krytycznych, nie ma podejść bezpośrednio do czerwonej granicy czy linii”.

W sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej przedstawiciel władz Mińska stwierdził, że ” do wszelkich incydentów należy podchodzić ostrożnie, rozsądnie i z chłodną głową”. Jego zdaniem, “strona białoruska nie podejmuje żadnych kroków (żeby nakłonić migrantów, aby wyrządzili jakąkolwiek szkodę stronie polskiej – not. Belta)”.

Zaznaczył, że Białoruś chroni swoje granice, ale “migranci są i idą, nie można ich powstrzymać”. “Są to ludzie, którzy dążą do dobrego życia, życia na Zachodzie, o którym Zachód nieustannie mówi”- Aleksandr Wolfowicz.

Wolfowicz stwierdził, że migrantów nie jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej. „Eskalacja sytuacji ze strony Polski i krajów bałtyckich świadczy oczywiście o ich krótkowzrocznej polityce” – podkreślił.

Przypomnijmy, Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a także o kolejnych atakach cudzoziemców na polskie patrole. Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki Straży Granicznej w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze.

W piątek odnotowano prawie 100 prób nielegalnego przedostania się do Polski, w sobotę blisko 120, natomiast w niedzielę 110.

“Kilkukrotnie doszło do agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za techniczną zaporą. Migranci rzucali w stronę polskich patroli konarami drzew, gałęziami i kamieniami. Podczas minionego weekendu Straż Graniczna udzieliła pomocy 1 cudzoziemcowi potrzebującemu opieki medycznej. Zatrzymała również trzech kurierów. Byli to obywatele Węgier, Niemiec oraz Mołdawii” – informuje SG.

W czerwcu szef MSWiA podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia tzw. strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Zakaz przebywania obywateli w tym regionie wszedł w życie 13 czerwca br.

Niedawno w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie zmarł żołnierz 1 Brygady Pancernej ugodzony nożem przez imigranta.

belta.by/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply