Założyciel Wikileaks Julian Assange opuścił po latach brytyjski areszt i jest w drodze do przeprowadzenia dalszej procedury. Dziennikarz zdecydował się na ugodę z władzami USA.

Jak wynika z akt złożonych w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Marianów Północnych, 52-letni Assange przyzna się do jednego zarzutu spisku mającego na celu uzyskanie i ujawnienie tajnych dokumentów dotyczących obrony narodowej Stanów Zjednoczonych. Nagranie Assange’a zwolnionego z aresztu zostało opublikowane na platformie społecznościowej X.

 

W poniedziałek został zwolniony z brytyjskiego więzienia o zaostrzonym rygorze Belmarsh i przewieziony na lotnisko. Opuścił już Wielką Brytanię. Assange stanie przed sądem w Saipan, na terytorium Pacyfiku, w środę o godzinie 9:00 (wtorek o 23:00 czasu Greenwich), gdzie zostanie skazany na 62 miesiące pozabawienia wolności. Okres jaki spędził w areszcie zostanie mu zaliczony na poczet kary, podała Al Jazeera.

Matka Assange’a, Christine, w oświadczeniu dla australijskich mediów powiedziała, że ​​jest wdzięczna, że ​​„męka jej syna w końcu dobiega końca”. „To pokazuje znaczenie i siłę cichej dyplomacji” – napisała w oświadczeniu przekazanym przez nadawcę publicznego ABC i inne media, wskazując najpewniej na wysiłki ojczyzny Assange’a.

Jodie Ginsberg, dyrektor naczelna Komitetu Ochrony Dziennikarzy, powiedziała Al Jazeerze, że jest „zachwycona” wiadomością o oczekiwanym uwolnieniu Assange’a. Jak stwierdziła – „Gdyby Julian został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych i ścigany na podstawie ustawy o szpiegostwie […] miałoby to poważne ogólnoświatowe konsekwencje dla dziennikarzy, którzy poszukują informacji w interesie publicznym, dokumentów tajnych, a następnie publikują je w interesie publicznym”.

„Pamiętajcie, oczywiście, że Julian nie jest obywatelem USA. Jest obywatelem Australii i gdyby został przywieziony do Stanów Zjednoczonych i gdyby postawiono mu zarzuty, mogło to oznaczać, że dziennikarz, który gdziekolwiek chciał publikować informacje na temat łamania praw człowieka, jak to zrobiło Wikileaks, mógłby być ścigany i oskarżony w ten sposób, jak to USA zrobiły z Julianem.” – dodała przebywająca w Nowym Jorku Ginsberg.

Były wicepremier Australii Barnaby Joyce powiedział ABC, że widok Assange’a w samolocie był niezwykle pozytywny, ale przestrzegł, że „meta” jeszcze nie została osiągnięta. Parlamentarzysta Partii Narodowej dodał, że jest „zadowolony”, że wynik ustanowi „niezwykle mocny precedens”, zgodnie z którym Australijczycy nie powinni być oskarżani przez inne kraje za rzekome przestępstwa, które nie zostały popełnione na ich ziemi.

„[Eksterytorialność] jest zasadą i jeśli pozwolimy, aby wygasła w przypadku jednego [przypadku], wygasa w przypadku wszystkich” – cytuje jego wypowiedź Al Jazeera.

Australijski senator Zielonych David Shoebridge powiedział, że nie może się doczekać powitania Assange’a. „Postawmy sprawę jasno: Julian Assange w ogóle nie powinien był być oskarżony o szpiegostwo ani zawierać takiej umowy” – powiedział Shoebridge. „Spędził lata w więzieniu za zbrodnię polegającą na pokazywaniu światu okropności wojny Stanów Zjednoczonych w Iraku oraz współudziału rządów takich jak Australia i dlatego został ukarany” – dodał polityk, którego zacytowała katarska telewizja.

Portal Wikileaks rozpoczął działalność w 2006 roku. Jego założyciele w 2007 r. ogłosili, by publikować na nim wszelkie tajne dokumenty instytucji państwowych i prywatnych potwierdzających niezgodną z prawem działalność tych instytucji. Witryna gwarantuje anonimowość wszystkim publikującym na niej tajne materiały. Od tego czasu Wikileaks ujawniły między innymi setki tysięcy raportów z amerykańskich interwencji zbrojnych w Iraku i Afganistanie, depesz amerykańskich ambasad z całego świata, informacji o uwięzionych w obozie internowania w Guantanamo. Dzięki ujawnieniu przez Wikileaks zawartości poczty elektronicznej Hillary Clinton opinia publiczna dowiedziała się, że francuski wywiad odegrał rolę w wybuchu rebelii przeciwko pułkownikowi Muammarowi Kaddafiemu w Libii.

Zagrożony aresztowaniem w Wielkiej Brytanii Assange przez siedem lat korzystał z azylu w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Został z niej wyciągnięty przez brytyjską policję w 2019 r. Do dziś przebywa w brytyjskim areszcie walcząc na drodze sądowej o uniknięcie ekstradycji.

Zwolennicy Assange’a twierdzili, że jest on dziennikarzem chronionym przez Pierwszą Poprawkę, który zdemaskował amerykańskie przestępstwa w Iraku i Afganistanie, co leżało w interesie publicznym.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply