Olga Czerniawska, 41-letnia Łotyszka, która kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego, uciekła na Białoruś i poprosiła Mińsk o azyl. Kobieta wystąpiła w białoruskiej telewizji. Media zwracają uwagę, że jej narracja jest bardzo podobna do tej, zastosowanej przez byłego sędziego Tomasza Szmydta.
Czerniawska, obywatelka Łotwy i była kandydatka do PE, podobnie jak Szmydt, twierdzi, że uciekła przed “represjami” w swoim kraju, mówiła też o “zagrożeniu życia i zdrowia”. O jej wystąpieniu w białoruskiej państwowej telewizji poinformował w poniedziałek portal Zerkalo.io.
Stwierdziła, że obywatele Łotwy, którzy nie popierają Ukrainy, są oskarżani o rosyjską agenturalność. Mówiła też o rzekomych fałszerstwach podczas ostatnich wyborów do PE i oceniła, że jej kraj jest “okupowany” przez USA.
Pochwaliła też Aleksandra Łukaszenkę za bezpieczeństwo w kraju i ostrzegła Białorusinów przed “zachodnimi wartościami”.
Kobieta oświadczyła, że do łotewskich aresztów trafiło czterech “nieprawomyślnych” blogerów. Nie wskazała jednak ich nazwisk.
Czerniawska w wyborach do PE startowała z list Stowarzyszenia Młodołotyszy. Z wykształcenia jest księgową. Nie dostała się do PE i niemal od razu po tym wyjechała na Białoruś. W przeszłości mieszkała m.in. w USA, skąd została wydalona za złamanie prawa migracyjnego.
Media zwracają uwagę, że Czerniawska poszła w ślady Tomasza Szmydta, byłego polskiego sędziego, który niedawno poprosił o azyl polityczny w Mińsku.
Tomasz Szmydt był sędzią II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jego nazwisko pojawiało się w mediach przy okazji tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2019 r. portal Onet.pl ujawnił, że była żona Tomasza Szmydta, Emilia, miała pośredniczyć w rozpowszechnianiu kompromatów dotyczących krytycznych wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości sędziów. Wówczas Tomasz Szmydt został czasowo odsunięty od pracy.
W 2022 r. Szmydt krytykował z kolei rząd Zjednoczonej Prawicy. W rozmowie z Onetem i OKO.press miał ujawnić działania grupy bliskich ówczesnemu rządowi sędziów.
Szmydt został powołany na sędziego w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
news.zerkalo.io / polsatnews.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!