Rosyjska dyplomacja o celu umowy z Koreą Północną

Umowa o wszechstronnym partnerstwie strategicznym między Rosją a KRLD nie jest skierowana przeciwko Korei Południowej ani państwom trzecim, ale służy jako ostrzeżenie, powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudienko

O porozumieniu o wszechstronnym partnerstwie strategicznym z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną wypowiedział się w wywiadzie dla RIA Novosti wiceminister spaw zagranicznych Rosji Andriej Rudienko. „Porozumienie jest swego rodzaju ostrzeżeniem dla tych krajów, które prawdopodobnie spodziewają się lub planują rozwiązać problemy półwyspu i całego regionu metodami militarnymi” – powiedział dyplomata. Jego deklarację można potraktować jako potwierdzenie, iż Rosja udzialiła pewnego rodzaju gwarancji bezpieczeństwa KRLD.

Rudienko stwierdził, że dokument „nie ma na celu podważenia i tak już trudnej sytuacji w regionie Azji Północno-Wschodniej”, jak przytoczyła we wtorek agencja informacyjna RIA Nowosti. Według rosyjskiego dyplomaty głównym źródłem problemów w tym “subregionie” jest polityka Stanów Zjednoczonych, „które wykorzystując napięcia na Półwyspie Koreańskim stale zwiększają swoją obecność wojskową”.

„Głównym celem całej tej polityki jest nie tylko KRLD, ale powstrzymanie Chin i Rosji. W ramach tego podwójnego powstrzymywania Amerykanie wykorzystują obecne napięcie, które sami prowokują, do rozmieszczania swoich baz i systemów rakietowych na terytorium swoich sojuszników” – dodał Rudienko.

Tydzień temu prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Korei Północnej. Podpisał on z przywódcą tego państwa Kim Dzong Unem “Umowę o wszechstronnym partnerstwie strategicznym”. Porozumienie zawiera wzajemne gwarancje bezpieczeństwa podobne do sojuszu. Przewiduje m.in. „udzielenie wzajemnej pomocy w przypadku agresji na jednego z uczestników”.

W czasie wizyty Putina zostały podpisane również dwustronne umowy: o współpracy w dziedzinie opieki zdrowotnej, edukacji medycznej i nauki, a także umowa o budowie mostu drogowego przez rzekę Tuman na granicy obu krajów. Po rozmowach Putin oświadczył, że nie wyklucza współpracy militarnej i technicznej z KRLD.

Natychmiast po podpisaniu umowy Rosja-KRLD rząd Korei Południowej oświadczył, że w trybie pilnym dokona ponownego rozważenia dostaw broni na Ukrainę, których obecnie Seulu nie prowadzi.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply