Niemiecki rząd federalny zatwierdził sprzedaż 255 precyzyjnych pocisków artyleryjskich Vulcano na Ukrainę. Data ich przekazania nie jest obecnie znana. Stany Zjednoczone planują dostarczyć Ukrainie precyzyjne pociski artyleryjskie Excalibur.

Vulcano został opracowany wspólnie przez niemieckie i włoskie firmy zbrojeniowe. Jak podaje Welt am Sonntag, uważany jest za „najcelniejszy pocisk artyleryjski na świecie”. Jest w stanie trafić cele na odległość 70-80 kilometrów z dokładnością do jednego metra.

Pociski Vulcano kal. 155 mm mogą być wystrzeliwane z dużych haubic – takich jak niemiecka Panzerhaubitze 2000, które zostały już dostarczone przez Niemców Ukrainie. Amunicja ta nie trafiła jeszcze na wyposażenie Bundeswehry, więc Niemcy będą dostarczać je na Ukrainę bezpośrednio od producenta.

Pomimo deklarowanego kalibru, pociski Vulcano mają w rzeczywistości mniejszą siłę wybuchową od pocisków klasycznych  przez zainstalowany precyzyjny system naprowadzania.

Niektóre warianty Vulcano dysponują systemem naprowadzania laserowego, ale Ukraina najprawdopodobniej dostanie wersję z naprowadzaniem GPS i czujnikami podczerwieni.

Wcześniej Niemcy przekazały Ukrainie 10 500 pocisków do haubic 155 mm i przygotowują kolejne 1592.

Jak donosi Politico, również Stany Zjednoczone planują dostarczyć Ukrainie precyzyjne pociski artyleryjskie Excalibur.

Według publikacji pociski Excalibur mają być dostarczane w jednym z przyszłych pakietów pomocowych. Nie zostały one uwzględnione w najnowszym pakiecie pomocy o wartości 775 milionów dolarów.

Excalibur to precyzyjny pocisk naprowadzany dalekiego zasięgu z nawigacją GPS. Są używane do artylerii 155 mm, zdolnej do rażenia celów w odległości 35 km.

Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy został ogłoszony przez USA 19 sierpnia. Obejmuje on m.in. 15 dronów obserwacyjnych ScanEagle i 40 ciężko opancerzonych, odpornych na miny pojazdów MaxxPro.

Nowością są również kierowane przeciwpancerne pociski rakietowe TOW, szesnaście haubic 105 mm z 36 000 pocisków, a także 2000 pocisków do wyrzutni Carl Gustaf.

Kresy.pl / welt.de / politico.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply